Ավստրալիան չի մասնակցի ԱՄՆ-ի կողմից Հորմուզի նեղուցի շրջափակմանը, Ճապոնիան դեռ որոշում չունի
Ավստրալիայի կառավարությունը չի քննարկում ԱՄՆ-ի հետ միասին Հորմուզի նեղուցի շրջափակմանը մասնակցելու հնարավորությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է երկրի արտաքին գործերի և առևտրի փոխնախարար Մեթ Թիսթլթուեյթը։
Sky News հեռուստաալիքի եթերում նա նշել է, որ Ավստրալիայի կառավարությունը «չի քննարկում շրջափակմանը միանալու հնարավորությունը»։
«Մենք կարծում ենք, որ կայուն խաղաղության հասնելու և արդյունքում ավստրալացիների համար բենզինի գների իջեցում ապահովելու լավագույն միջոցը կարգավորումն է բանակցությունների միջոցով», - ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Ավստրալիան «հիասթափված է», որ ապրիլի 11-ին Իսլամաբադում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև կայացած բանակցությունները արդյունքի չհանգեցրին։
«Մենք կցանկանայինք, որ այդ բանակցությունները վերսկսվեին։ Դա է նեղուցը մշտապես բացելու, միջազգային տնտեսությունը վերականգնելու, բենզինի մատակարարումները վերսկսելու և ավստրալացիների համար գներն իջեցնելու լավագույն միջոցը», - բացատրել է նախարարը։
Ապրիլի 13-ին մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները Հորմուզի նեղուցի շրջափակման վերաբերյալ՝ Ավստրալիայի վարչապետ Էնթոնի Ալբանիզին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն այս հարցում գործում է միայնակ։
«Մենք որևէ խնդրանք չենք ստացել։ Մեզ չեն հրավիրել մասնակցելու (Հորմուզի նեղուցի շրջափակմանը), և ես չեմ սպասում, որ կհրավիրեն», - ասել է նա։
Իր հերթին, Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Մինորու Կիհարան հայտարարել է, որ դեռ որոշում չկա այն մասին՝ արդյոք Ճապոնիայի ինքնապաշտպանության ուժերը կմասնակցեն Հորմուզի նեղուցի շրջափակմանը, որը նախաձեռնել է ԱՄՆ-ն:
Ապրիլի 12-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox News հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների մի մասը մտադիր է օգնել Վաշինգտոնին Հորմուզի նեղուցում։ Ավելի վաղ նա ասել էր, որ Հորմուզի նեղուցի շրջափակմանը կմիանան նաև այլ երկրներ։
ԱՄՆ զինված ուժերը ապրիլի 13-ին կսկսեն իրանական նավահանգիստների շրջափակումը, սակայն չեն խոչընդոտի Հորմուզի նեղուցով նավարկող այն նավերին, որոնք չեն մտել և դուրս չեն եկել իրանական նավահանգիստներից։

Австралия не будет участвовать в американской блокаде Ормузского пролива, Япония еще не определилась
Правительство Австралии не рассматривает возможность участия в блокаде Ормузского пролива вместе с США. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил заместитель министра иностранных дел и торговли страны Мэтт Тистлтуэйт.
Он отметил в эфире Sky News, что австралийское правительство «не рассматривает возможность присоединения к блокаде».
«Мы считаем, что лучший способ добиться прочного мира и, как следствие, снизить цены на бензин для австралийцев — это решить этот вопрос путем переговоров», — сказал министр.
По его словам, Австралия «разочарована» тем, что переговоры между Ираном и США, состоявшиеся в Исламабаде 11 апреля, не принесли результатов.
«Мы хотели бы, чтобы эти переговоры возобновились. Это лучший способ навсегда открыть пролив, восстановить международную экономику, восстановить поставки бензина и снизить цены для австралийцев», — пояснил министр.
13 апреля, комментируя заявления президента США Дональда Трампа о блокаде Ормузского пролива, премьер-министр Австралии Энтони Албанезе заявил, что США действуют в этом вопросе в одиночку.
«Мы не получали никаких запросов». «Нас не приглашали к участию (в блокаде Ормузского пролива), и я не жду, что пригласят», — сказал он.
В свою очередь, главный секретарь кабинета министров Японии Минору Кихара заявил, что решение о том, будут ли Силы самообороны Японии участвовать в блокаде Ормузского пролива, инициированной США, еще не принято.
12 апреля президент США Дональд Трамп заявил в интервью Fox News, что некоторые страны НАТО намерены помочь Вашингтону в Ормузском проливе. Ранее он говорил, что к блокаде Ормузского пролива присоединятся и другие страны.
Военные США начнут блокаду иранских портов 13 апреля, но не будут препятствовать движению судов, следующих через Ормузский пролив, которые не заходили в иранские порты и не покидали их.