Պակիստանը հույս ունի, որ ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները կհանգեցնեն տարածաշրջանում խաղաղության
Պակիստանը հույս ունի, որ Իսլամաբադում ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները կհանգեցնեն տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտարարել է Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ հանդիպմանը։
«Բարձր գնահատելով երկու պատվիրակությունների կառուցողական փոխգործակցության ցանկությունը՝ վարչապետը հույս հայտնեց, որ այս բանակցությունները կարևոր քայլ կլինեն տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու համար», - ասվում է նրա գրասենյակի հայտարարության մեջ։
Ընդգծվում է, որ հանդիպման ընթացքում Շարիֆը վերահաստատել է Պակիստանի հանձնառությունը շարունակել օգնել երկու կողմերին տարածաշրջանում կայուն խաղաղության առաջընթացի  համար։
Ավելի վաղ  միջազգային լրատվամիջոցները գրել էին, որ Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադում տեղի են ունեցել Իրանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պատվիրակությունների միջնորդավորված բանակցությունները, որոնց ավարտից հետո երկրների պատվիրակությունները նաև ուղիղ բանակցություններ կվարեն:

Пакистан надеется, что переговоры между США и Ираном приведут к миру в регионе
Пакистан надеется, что переговоры между США и Ираном в Исламабаде приведут к долгосрочному миру в регионе.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф на встрече с вице-президентом США Джей Ди Вэнсом.
"Высоко оценив стремление обеих делегаций к конструктивному взаимодействию, премьер-министр выразил надежду, что данные переговоры станут важным шагом на пути к прочному миру в регионе", - говорится в заявлении его канцелярии.
Подчеркивается, что в ходе встречи Шариф подтвердил, что Пакистан намерен и впредь оказывать содействие обеим сторонам в достижении прогресса на пути к устойчивому миру в регионе.
Ранее международные СМИ сообщали, что в столице Пакистана, Исламабаде, состоялись переговоры при посредничестве делегаций Ирана и США, после которых делегации этих стран проведут также прямые переговоры.