ԼՂ հարցով Բաքվի արձագանքի պատասխանը Մոսկվան կփոխանցի դիվանագիտական խողովակով. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի քննարկման վերաբերյալ, նշել է, որ այդ արձագանքի պատասխանը կփոխանցվի դիվանագիտական խողովակներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նշել է, որ Ռուսաստանը և անձամբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարևոր դեր են խաղացել հակամարտության կարգավորման գործում՝ հետևողականորեն նպաստելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Նրա խոսքով՝ Մոսկվայի մասնակցությունը հնարավորություն է տվել սկսել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս փուլը բոլոր ուղղություններով` 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։
«2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ԵՄ-ի հովանու ներքո տեղի ունեցած գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ արձանագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի», - հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Ըստ Զախարովայի՝ վերջին տարիներին Երևանն ու Բաքուն նախընտրում են երկխոսություն վարել առանց միջնորդների։ Նրա խոսքով՝ Մոսկվան ըմբռնումով է մոտեցել այդ որոշմանը և աջակցել է կողմերի կառուցողական քայլերին։
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման թեմայի փակումը ձևակերպվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 1-ից Մինսկի գործընթացի ինստիտուտների լուծարման վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ի կողմից ընդունված որոշմամբ, որին աջակցել է Մոսկվան», – ասել է նա։
Միաժամանակ, Զախարովան ընդգծել է, որ կողմերը դեռ պետք է լուծեն մի շարք կարևոր հարցեր՝ հարաբերություններին կայուն և վերջնական բնույթ հաղորդելու համար։ Այդ հարցերի թվում են խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, տրանսպորտային և տնտեսական կապերի վերականգնումը, ինչպես նաև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացները։ Պաշտոնյան վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու աջակցությունը նշված ուղղություններով։
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը քննարկվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև ՀՀ վարչապետի՝ Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ։ Դրանից հետո Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ «դիվանագիտական խողովակներով ՌԴ նախագահի աշխատակազմին, ՌԴ կառավարությանը և ՌԴ ԱԳՆ-ին է փոխանցվել Բաքվի դիրքորոշումը` Ադրբեջանի ղարաբաղյան տարածաշրջանի թեման քաղաքական շահարկումներում օգտագործելու անընդունելիության, ինչպես նաև նման պրակտիկան դադարեցնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ»։

Moscow to convey Baku’s response on Nagorno-Karabakh via diplomatic channels - Zakharova
The official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, commenting on the statement of the Azerbaijani Foreign Ministry regarding the discussion of the Nagorno-Karabakh issue during the meeting between Vladimir Putin and Nikol Pashinyan, noted that the response to this issue will be transmitted through diplomatic channels.
The official representative of the Russian Foreign Ministry noted that Russia and President Vladimir Putin personally have played an important role in the settlement of the conflict, consistently contributing to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
According to her, Moscow's participation contributed to the start of the current stage of normalization of Armenian-Azerbaijani relations in all directions, based on the trilateral agreements reached in 2020–2022.
"The joint statement adopted as a result of the summit held under the auspices of the EU in Prague on October 6, 2022, recorded the recognition of each other's territorial integrity by Armenia and Azerbaijan, in accordance with the UN Charter and the 1991 Almaty Declaration," Zakharova said.
According to Zakharova, in recent years Yerevan and Baku have preferred to conduct a dialogue without mediators. According to her, Moscow has approached this decision with understanding and supported the constructive steps of the parties.
She noted that the closure of the issue of settling the Nagorno-Karabakh conflict was formalized by the OSCE decision to liquidate the institutions of the Minsk process from December 1, 2025, which was supported by Moscow.
Zakharova emphasized that the parties still need to resolve a number of important issues in order to give the relations a stable and final character. "These issues include the signing of a peace treaty, the restoration of transport and economic ties, as well as the processes of delimitation and demarcation."
The Nagorno-Karabakh issue was discussed during a meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin during the Armenian Prime Minister's visit to Moscow. After that, the Azerbaijani Foreign Ministry announced that "Baku's position on the inadmissibility of using the topic of the Karabakh region of Azerbaijan in political speculation, as well as the need to cease such a practice, was conveyed through diplomatic channels to the Russian Presidential Administration, the Russian Government, and the Russian Foreign Ministry."