ԼՂ հարցով Բաքվի արձագանքի պատասխանը Մոսկվան կփոխանցի դիվանագիտական խողովակով. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի քննարկման վերաբերյալ, նշել է, որ այդ արձագանքի պատասխանը կփոխանցվի դիվանագիտական խողովակներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նշել է, որ Ռուսաստանը և անձամբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարևոր դեր են խաղացել հակամարտության կարգավորման գործում՝ հետևողականորեն նպաստելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Նրա խոսքով՝ Մոսկվայի մասնակցությունը հնարավորություն է տվել սկսել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս փուլը բոլոր ուղղություններով` 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։
«2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ԵՄ-ի հովանու ներքո տեղի ունեցած գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ արձանագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի», - հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Ըստ Զախարովայի՝ վերջին տարիներին Երևանն ու Բաքուն նախընտրում են երկխոսություն վարել առանց միջնորդների։ Նրա խոսքով՝ Մոսկվան ըմբռնումով է մոտեցել այդ որոշմանը և աջակցել է կողմերի կառուցողական քայլերին։
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման թեմայի փակումը ձևակերպվել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 1-ից Մինսկի գործընթացի ինստիտուտների լուծարման վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ի կողմից ընդունված որոշմամբ, որին աջակցել է Մոսկվան», – ասել է նա։
Միաժամանակ, Զախարովան ընդգծել է, որ կողմերը դեռ պետք է լուծեն մի շարք կարևոր հարցեր՝ հարաբերություններին կայուն և վերջնական բնույթ հաղորդելու համար։ Այդ հարցերի թվում են խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, տրանսպորտային և տնտեսական կապերի վերականգնումը, ինչպես նաև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացները։ Պաշտոնյան վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու աջակցությունը նշված ուղղություններով։
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը քննարկվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև ՀՀ վարչապետի՝ Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ։ Դրանից հետո Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ «դիվանագիտական խողովակներով ՌԴ նախագահի աշխատակազմին, ՌԴ կառավարությանը և ՌԴ ԱԳՆ-ին է փոխանցվել Բաքվի դիրքորոշումը` Ադրբեջանի ղարաբաղյան տարածաշրջանի թեման քաղաքական շահարկումներում օգտագործելու անընդունելիության, ինչպես նաև նման պրակտիկան դադարեցնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ»։

Москва передаст ответ Баку по нагорно-карабахскому вопросу по дипломатическим каналам: Захарова
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление МИД Азербайджана относительно обсуждения нагорно-карабахского вопроса на встрече президента РФ Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, отметила, что ответ на это заявление будет передан по дипломатическим каналам.
Как сообщает Арменпресс, в ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ отметила, что Россия и лично президент Владимир Путин сыграли важную роль в урегулировании конфликта, последовательно способствуя нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. По ее словам, участие Москвы позволило начать текущий этап нормализации армяно-азербайджанских отношений во всех направлениях на основе трехсторонних договоренностей, достигнутых в 2020-2022 годах.
Она отметила, что в совместном заявлении по итогам состоявшегося 6 октября 2022 года в Праге под эгидой ЕС саммита зафиксировано признание Арменией и Азербайджаном территориальной целостности друг друга в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией 1991 года.
По словам Захаровой, в последние годы Ереван и Баку предпочитают вести диалог без посредников. По ее словам, Москва отнеслась к этому решению с пониманием и поддержала конструктивные шаги сторон.
Она отметила, что закрытие вопроса об урегулировании нагорно-карабахского конфликта было формализовано решением ОБСЕ о ликвидации институтов Минского процесса с 1 декабря 2025 года, которое было поддержано Москвой.
В то же время Захарова подчеркнула, что сторонам еще предстоит решить ряд важных вопросов, чтобы придать отношениям стабильный и окончательный характер. К этим вопросам относятся подписание мирного договора, восстановление транспортно-экономических связей, а также процессы делимитации и демаркации границ. Она подтвердила готовность России продолжать поддержку в указанных направлениях.
Отметим, что вопрос Нагорного Карабаха обсуждался во время встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента России Владимира Путина в ходе визита премьер-министра Армении в Москву. После этого МИД Азербайджана заявил, что «позиция Баку относительно недопустимости использования вопроса о Карабахском регионе Азербайджана в политических спекуляциях, а также необходимость прекращения такой практики, была передана по дипломатическим каналам в администрацию президента России, правительство России и МИД России».