ԱՄՆ-ում հայտնել են Թրամփի՝ Չինաստան այցելելու նպատակը
ԱՄՆ նախագահի՝ մայիսին նախատեսված այցը Չինաստան միտված է լինելու երկու երկրների միջև կայուն առևտրատնտեսական հարաբերությունների պահպանմանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վաշինգտոնի Հադզոնի ինստիտուտում ելույթի ժամանակ այս մասին հայտարարել է առևտրային բանակցություններում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը։
Նա ընդգծել է, որ ամերիկյան վարչակազմը կայուն է համարում ԱՄՆ և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները, որոնց պահպանմանն էլ միտված է լինելու նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջիկա այցը Չինաստան։
«ԱՄՆ և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններն այս պահին կանվանեի կայուն։ Մենք չենք ձգտում որևէ լայնածավալ հակադրության կամ նման որևէ բանի»,- նկատել է նա։
Միաժամանակ, Գրիրը նշել է, որ ամերիկյան կողմը պահպանում է զգալի մաքսատուրքերը չինական ապրանքների, հիմնականում՝ բարձրտեխնոլոգիական արտադրանքի և արդյունաբերական ապրանքների զգալի մասի նկատմամբ։
Անդրադառնալով մայիսի 14-15-ը նախատեսված այս այցից սպասելիքներին՝ Գրիրը նշել է. «Մենք ձգտում ենք պահպանել այդ կայունությունը, ապահովել Չինաստանից հազվագյուտ մետաղների շարունակական մատակարարումը»։
Պաշտոնյան հավելել է, որ ԱՄՆ-ն և Չինաստանը քննարկել են նաև առևտրային վեճերն ավելի արդյունավետ լուծելու մեխանիզմ ստեղծելու հարցը։

В США представили цели визита Трампа в Китай
Намеченный на май визит президента США Дональда Трампа в Китай будет направлен на поддержание стабильных торгово-экономических отношений между двумя странами. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе выступления в Гудзоновском институте в Вашингтоне заявил представитель США на торговых переговорах Джеймисон Грир.
Он подчеркнул, что администрация США считает торгово-экономические отношения между Вашингтоном и Пекином стабильными, и именно на их сохранение будет нацелен предстоящий визит президента Дональда Трампа в Китай.
«Торгово-экономические отношения между США и Китаем на данный момент я бы назвал стабильными. Мы не стремимся к какому-либо масштабному противостоянию или чему-то подобному», — заметил он.
В то же время Грир отметил, что американская сторона сохраняет значительные таможенные пошлины в отношении китайских товаров, в основном — высокотехнологичной продукции и значительной части промышленных товаров.
Касаясь ожиданий от этого визита, намеченного на 14–15 мая, Грир отметил: «Мы стремимся сохранить эту стабильность, обеспечить непрерывные поставки редкоземельных металлов из Китая».
Он добавил, что США и Китай также обсудили вопрос создания механизма для более эффективного решения торговых споров.