Իրանը չի վախենում Թրամփի սպառնալիքներից․ Թեհրանն արձագանքել է ԱՄՆ նախագահի հայտարարությանը
Իրանի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը՝ ի պատասխան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Թեհրանի հասցեին հնչեցված վերջին սպառնալիքներին, հայտարարել է, որ իր երկիրը չի վախենում ԱՄՆ նախագահից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Aljazeera-ն՝ վկայակոչելով Իրանի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆի խոսքերը։
«Իրանը չի վախենում Թրամփի սպառնալիքներից։ Իրանի քաղաքակրթությունը հաղթահարել է հազարամյակներ շարունակ իր թշնամիների «մոլորությունները»։ Մեր պատասխանը թշնամու դաժանության դեմ անսասան կանգնելն է և իրանական ազգի ներքին ուժի վրա հույս դնելը»,-ասել է Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը։
Ավելի վաղ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանին սպառնացել էր երկիրը պատժիչ հարվածների ենթարկել, եթե Թեհրանը չհամաձայնի Հորմուզի նեղուցը վերաբացելու իր պահանջների հետ։ Թրամփը, մասնավորապես, սպառնացել էր վերացնել իրանական ողջ քաղաքակրթությունն իր հետ համաձայնության չգալու դեպքում։

Тегеран не боится угроз Трампа: вице-президент Ирана в ответ на заявления президента США
Первый вице-президент Ирана Мохаммад-Реза Ареф в ответ на недавние угрозы президента США Дональда Трампа в адрес Тегерана заявил, что его страна не боится американского президента.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Al Jazeera со ссылкой на слова первого вице-президента Ирана Мохаммад-Резы Арефа.
«Иран не боится угроз Трампа. Иранская цивилизация на протяжении тысячелетий преодолевала "заблуждения" своих врагов. Наш ответ на жестокость врага — это непоколебимая стойкость и опора на внутреннюю силу иранской нации», — сказал Мохаммад-Реза Ареф.
Ранее президент США Дональд Трамп пригрозил Ирану нанесением карательных ударов, если Тегеран не согласится с его требованиями по возобновлению работы Ормузского пролива. Трамп, в частности, пригрозил уничтожить всю иранскую цивилизацию в случае отказа от соглашения с ним.