Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանն այսօր կարող է ամբողջությամբ ոչնչացվել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ապրիլի 7-ի երեկոյան կհրամայի լայնածավալ հարձակումներ իրականացնել իրանական քաղաքացիական էլեկտրակայանների և կամուրջների վրա, եթե Թեհրանը չհամաձայնվի գործարքին, որը վերջ կտա ավելի քան 5 շաբաթ շարունակվող պատերազմին։
«Ամբողջ երկիրը կարող է ոչնչացվել մեկ գիշերվա ընթացքում, և այդ գիշերը կարող է լինել վաղը գիշերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Թրամփն ապրիլի 6-ին Սպիտակ տանը տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում։
ԱՄՆ նախագահը հույս է հայտնել, որ ինքը ստիպված չի լինի գնալ այդ քայլին։
Հիշեցնենք, որ Թրամփը վերջնաժամկետ է ներկայացրել Իրանին՝ պահանջելով հրաժարվել միջուկային զենքից և բացել Հորմուզի նեղուցը բոլոր նավերի համար։
Թրամփը հայտարարել է, թե ամերիկյան կողմն ունի ծրագիր, որի համաձայն՝ «Իրանում յուրաքանչյուր կամուրջ կքանդվի» մինչև չորեքշաբթի կեսգիշեր և «որտեղ ամեն էլեկտրակայան Իրանում շարքից դուրս կհանվի, կայրվի, կպայթի և այլևս չի կարողանա շահագործվել»։
«Ես նկատի ունեմ ամբողջությամբ ոչնչացում՝ մինչև ժամը 12:00-ը, և դա տեղի կունենա չորս ժամվա ընթացքում, եթե մենք ցանկանանք։ Մենք չենք ուզում, որ դա տեղի ունենա», - հայտարարել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Քննադատները հայտարարել են, որ Թրամփը ռազմական հանցագործություն կգործի, եթե ԱՄՆ-ն հարձակվի քաղաքացիական էլեկտրակայանների վրա։

Трамп заявил, что сегодня Иран может быть полностью уничтожен
Президент США Дональд Трамп объявил, что вечером 7 апреля даст приказ о крупномасштабных атаках на иранские гражданские электростанции и мосты, если Тегеран не согласится на сделку, которая положит конец войне, продолжающейся уже более пяти недель.
“Всю страну можно уничтожить за одну ночь, и эта ночь может случиться завтра”, — как сообщает “Арменпресс”, заявил Трамп на пресс-конференции в Белом доме 6 апреля.
Президент США выразил надежду, что ему не придётся идти на этот шаг.
Напомним, что Трамп установил для Ирана крайний срок, потребовав отказаться от ядерного оружия и открыть Ормузский пролив для всех судов.
Трамп заявил, что у американской стороны есть план, согласно которому “каждый мост в Иране будет разрушен” к полуночи среды, а “каждая электростанция в Иране будет выведена из строя, сожжена, взорвана и перестанет работать”.
“Я имею в виду полное разрушение к 12:00, и это произойдёт в течение четырёх часов, если мы этого захотим. Мы не хотим, чтобы это произошло”, — сказал глава администрации Белого дома. Критикующие его действия, уже заявили, что Трамп совершит военное преступление, если Соединенные Штаты нападут на гражданские электростанции.