Թրամփը պատրաստ է ավարտել Իրանի հետ պատերազմն՝ առանց Հորմուզի նեղուցի վերաբացման. WSJ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր օգնականներին ասել է, որ պատրաստ է դադարեցնել Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները, նույնիսկ եթե Հորմուզի նեղուցը մեծ մասամբ փակ մնա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով Սպիտակ տան պաշտոնյաներին։
Ըստ հրատարակության աղբյուրների՝ վերջին օրերին Թրամփը և նրա օգնականները հանգել են այն եզրակացության, որ Հորմուզի նեղուցը վերաբացելուն ուղղված առաքելություն սկսելու դեպքում հակամարտությունը կարող է ընդլայնվել և ձգձգվել նախատեսված 4-6 շաբաթից ավելի։
Պաշտոնյաների խոսքով՝ Թրամփը եզրակացրել է, որ Վաշինգտոնը պետք է հասնի իր հիմնական նպատակներին՝ ոչնչացնել Իրանի ռազմածովային և հրթիռային կարողությունները և վերջ դնել ներկայիս ռազմական գործողություններին՝ միաժամանակ դիվանագիտական ճնշում գործադրելով Թեհրանի վրա նավագնացությունը վերսկսելու համար։
WSJ-ի աղբյուրները նշել են, որ եթե դա ձախողվի, ապա Վաշինգտոնը կպնդի, որ Եվրոպայում և Պարսից ծոցում իր դաշնակիցները նախաձեռնություն ցուցաբերեն Հորմուզի նեղուցը բացելու համար։

Трамп готов положить конец войне с Ираном, не открывая Ормузский пролив - WSJ
Президент США Дональд Трамп заявил своим помощникам, что готов прекратить военные операции против Ирана, даже если Ормузский пролив по большей части останется закрытым. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на представителей Белого дома.
По данным источников издания, в последние дни Трамп и его помощники пришли к выводу, что в случае начала операции по открытию Ормузского пролива конфликт может расшириться и затянуться более чем на запланированные 4-6 недель.
По словам чиновников, Трамп заключил, что Вашингтон должен достичь своих главных целей: уничтожить военно-морской и ракетный потенциал Ирана и прекратить текущие военные операции, одновременно оказывая дипломатическое давление на Тегеран с целью возобновления судоходства.
Источники WSJ отмечают, что если это не удастся, Вашингтон будет настаивать на том, чтобы его союзники в Европе и Персидском заливе взяли на себя инициативу по открытию Ормузского пролива.