Հորմուզի նեղուցով նավերի տարանցումը Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սկսվելուց ի վեր նվազել է 95%-ով. ՄԱԿ
Հորմուզի նեղուցով նավերի օրական տարանցումն Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողության սկսվելուց ի վեր նվազել է ավելի քան 95%-ով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման տվյալներ են բերված ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) զեկույցում:
«Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունը կազմալուծված է. տարանցիկ փոխադրումները կրճատվել են ավելի քան 95%-ով, ինչը հանգեցրել է էներգապաշարների և պարարտանյութերի մատակարարումների խախտումների», - նշվում է տեքստում:
Կազմակերպության տվյալներով՝ մարտի սկզբին նեղուցով օրական տարանցումը չի գերազանցել 10 նավը, մինչդեռ փետրվարի վերջին շաբաթում այն ​​միջին հաշվով կազմել է 103:

Shipping through Strait of Hormuz plunges over 95% since start of Iran war
Shipping through the Strait of Hormuz has dropped by more than 95% since the start of the U.S.-Israeli war on Iran, according to a report by the UN Conference on Trade and Development (UNCTAD).
“Shipping through Hormuz has collapsed, with transits down by over 95%, disrupting energy and fertilizer flows,” UNCTAD said.
“The Strait of Hormuz is a critical artery for global energy and fertilizer trade, carrying around a quarter of seaborne oil as well as significant volumes of liquefied natural gas and fertilizers. Since the escalation of the conflict, shipping activity through the Strait has fallen dramatically. Daily transits dropped from an average of 103 vessels in the last week of February to single digits within weeks, effectively bringing flows close to a standstill,” the report added, emphasizing that energy prices have surged, with oil and gas rising sharply across regions.