Հորմուզի նեղուցով նավերի տարանցումը Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սկսվելուց ի վեր նվազել է 95%-ով. ՄԱԿ
Հորմուզի նեղուցով նավերի օրական տարանցումն Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողության սկսվելուց ի վեր նվազել է ավելի քան 95%-ով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման տվյալներ են բերված ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) զեկույցում:
«Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունը կազմալուծված է. տարանցիկ փոխադրումները կրճատվել են ավելի քան 95%-ով, ինչը հանգեցրել է էներգապաշարների և պարարտանյութերի մատակարարումների խախտումների», - նշվում է տեքստում:
Կազմակերպության տվյալներով՝ մարտի սկզբին նեղուցով օրական տարանցումը չի գերազանցել 10 նավը, մինչդեռ փետրվարի վերջին շաբաթում այն ​​միջին հաշվով կազմել է 103:

Транзит судов через Ормузский пролив сократился на 95% с начала конфликта на Ближнем Востоке: ООН
С начала военных действий США и Израиля против Ирана ежедневный транзит судов через Ормузский пролив сократился более чем на 95%. Как сообщает “Арменпресс”, эти данные приводятся в отчете Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД).
“Судоходство через Ормузский пролив нарушено: транзитный трафик сократился более чем на 95%, что привело к перебоям в поставках энергоресурсов и удобрений”, — говорится в отчете.
По данным организации, в начале марта ежедневный транзит через пролив не превышал проходимость 10 судов, тогда как в последнюю неделю февраля в среднем составлял 103.