Իրանում հայտնել են պատմամշակութային ժառանգության 131 օբյեկտի վնասման մասին
Իրանում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածներից վնասվել է պատմամշակութային ժառանգության 131 օբյեկտ, այդ թվում՝ համաշխարհային նշանակության վայրեր: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Իրանի մշակույթի նախարարությունը։
«Վնասված պատմական օբյեկտների թիվը, որը կազմում էր 114, ավելացել է մինչև 131: Դրանք համաշխարհային, ազգային և տարածաշրջանային նշանակության օբյեկտներ են: Դա վկայում է վնասի աճող մասշտաբների և անհապաղ միջամտության ու մարդկության ընդհանուր մշակութային ժառանգության պահպանման նկատմամբ միջազգային հանրության ուշադրության անհրաժեշտության մասին», - մեջբերում է հայտարարության տեքստից Իրանի կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Գերատեսչությունը հավելել է, որ Իրանում վնասվել է 64 զբոսաշրջային օբյեկտ, ներառյալ հյուրանոցներ, կենցաղային սպասարկման համալիրներ, զբոսաշրջային գործակալություններ և հասարակական սննդի ձեռնարկություններ 10 նահանգում:
Մշակույթի նախարարությունը նաև հայտարարել է, որ վնասվել է 50 թանգարան, այդ թվում՝ Սաադաբադի պալատական համալիրի 14 թանգարան և յոթ թանգարան, որոնք մտնում են Գոլեստանի պալատական համալիրի կազմի մեջ։
Գոլեստանը Թեհրանի ամենահին պալատական համալիրներից մեկն է: Այն եղել է 18-րդ դարի վերջին Իրանում իշխանության եկած Ղաջարների արքայատոհմի շահերի գահանիստ վայրը: 2013 թվականից այն ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:

Иран сообщает о повреждении 131 объекта исторического и культурного наследия
131 объект исторического и культурного наследия, включая объекты мирового значения, был поврежден в результате ударов США и Израиля по Ирану. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило Министерство культуры Ирана.
«Число поврежденных исторических объектов, которое составляло 114, увеличилось до 131. Это объекты мирового, национального и регионального значения. Это свидетельствует о растущих масштабах ущерба и необходимости немедленного вмешательства и внимания международного сообщества к сохранению общего культурного наследия человечества», — цитирует заявление пресс-служба иранского правительства.
Ведомство добавило, что в Иране повреждено 64 туристических объекта, включая отели, жилые комплексы, туристические агентства и предприятия общественного питания в 10 провинциях.
Министерство культуры также сообщило о повреждении 50 музеев, в том числе 14 музеев в дворцовом комплексе Саадабад и семи музеев, входящих в состав дворцового комплекса Голестан.
Голестан — один из старейших дворцовых комплексов в Тегеране. Это была резиденция шахов династии Каджаров, пришедших к власти в Иране в конце XVIII века. С 2013 года она включена в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.