Իմ տպավորությամբ փոքր և միջին բիզնեսի միջին հարկային ծանրաբեռնվածությունը բարձր չէ․ վարչապետ
Փոքր և միջին բիզնեսի համար հարկային բեռը գործող կարգավորումների շրջանակում բարձր չէ, և հիմնական խնդիրն ավելի շատ առևտրի ծավալների մեջ է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետի՝ Երևանում քաղաքացիների հետ շփման ընթացքում վարագույրների վաճառքով զբաղվող փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչը բողոքել է, որ հարկերը բարձր են, իսկ առևտուրը՝ քիչ։
Վարչապետը պատասխանեց, որ իր տպավորությամբ փոքր և միջին բիզնեսի միջին հարկային ծանրաբեռնվածությունը բարձր չէ, եթե օգտվում են օրենքով նախատեսված հնարավորություններից։
«Իմ տպավորությամբ այդքան էլ շատ չէ, եթե դուք օրենքի տված հնարավորություններից օգտվում եք»,- նշեց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ ծախսերի հաշվառման միջոցով հարկային բեռը կարող է նվազեցվել։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն էլ հավելեց, որ բիզնեսի ծախսերը՝ ներառյալ վարձակալությունը և կոմունալ վճարները, կարող են ներառվել հաշվարկներում և նվազեցնել հարկային պարտավորությունները։
Քաղաքացին, սակայն, պնդեց, որ նույնիսկ այդ պարագայում հարկային բեռը մեծ է՝ հաշվի առնելով ցածր առևտրաշրջանառությունը և բարձր ծախսերը։
Փաշինյանը պարզաբանեց, որ հարկը հաշվարկվում է շրջանառությունից և համեմատաբար փոքր մասն է կազմում ընդհանուր եկամուտների մեջ։
«100 հազար դրամի առևտուր եք արել և 1500 դրամ պետք է վճարեք, դա շա՞տ է»,- ասաց նա։
Վարչապետը նշեց նաև, որ բիզնեսի շահութաբերությունը պետք է դիտարկել ընդհանուր եկամուտների համատեքստում՝ ընդգծելով, որ նման մակարդակի շահույթը միջազգային չափանիշներով համարվում է գերազանց։
«Աշխարհում 20 տոկոսանոց շահույթ տվող բիզնեսը համարվում է հոյակապ բիզնես»,- ասաց Փաշինյանը։
Միաժամանակ Փաշինյանը համաձայնեց, որ առևտրի ցածր ծավալները խնդիր են և նշեց, որ Կառավարությունը պետք է մտածի այդ ուղղությամբ քայլերի մասին։
«Կմտածենք ինչ անենք, որ ձեր առևտուրը շատանա»,- նշեց վարչապետը։
Նա հավելեց, որ հարկերից ձևավորվող պետական եկամուտները ուղղվում են սոցիալական և հանրային ծառայությունների ապահովմանը՝ ընդգծելով, որ 2017 թվականից ի վեր պետական բյուջեի եկամուտները աճել են 135 տոկոսով։

На мой взгляд, средняя налоговая нагрузка на малый и средний бизнес невысока: премьер-министр
Налоговая нагрузка на малый и средний бизнес невысока в рамках действующих правил, и основная проблема заключается скорее в объеме торговли.
Как передает Арменпресс, во время общения премьер-министра с гражданами в Ереване представитель малого бизнеса по продаже штор пожаловался на высокие налоги и малый объем торговли.
Премьер-министр ответил, что, по его мнению, средняя налоговая нагрузка на малые и средние предприятия невысока, если они используют предусмотренные законом возможности.
«По моему мнению, она не так уж высока, если вы используете предусмотренные законом возможности», — сказал Пашинян, подчеркнув, что налоговую нагрузку можно снизить с помощью учета затрат.
Министр экономики Геворг Папоян добавил, что бизнес-расходы, включая арендную плату и коммунальные платежи, могут быть включены в расчеты и уменьшить налоговые обязательства.
Однако гражданин настаивал на том, что даже в этом случае налоговая нагрузка высока, учитывая низкий оборот и высокие расходы.
Пашинян уточнил, что налог рассчитывается исходя из оборота и составляет относительно небольшую часть общего дохода.
«Вы совершили сделку на 100 тысяч драмов, а должны заплатить 1500 драмов, это много?» — сказал он.
Премьер-министр также отметил, что прибыльность бизнеса следует рассматривать в контексте общей выручки, подчеркнув, что такой уровень прибыли считается превосходным по международным стандартам.
«Бизнес, который приносит 20 процентов прибыли, в мире считается превосходным бизнесом», — сказал Пашинян.
В то же время Пашинян согласился с тем, что низкие объемы торговли — это проблема, и отметил, что правительство должно рассмотреть шаги в этом направлении.
«Мы подумаем, что нужно сделать для роста вашей торговли», — сказал премьер-министр.
Он добавил, что государственные доходы, получаемые от налогов, направляются на предоставление социальных и общественных услуг, подчеркнув, что с 2017 года доходы государственного бюджета выросли на 135 процентов.