Լավրովը հերքել է Իրանին հետախուզական տվյալներ տրամադրելու մասին տեղեկությունները
Ռուսաստանը ռազմական արտադրանք է մատակարարել Իրանին ռազմատեխնիկական համագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում, սակայն հետախուզական տվյալներ չի տրամադրում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը France Télévisions-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ Մոսկվան «չի կարող համաձայնել» հետախուզական տվյալներով Թեհրանին օգնելու մեղադրանքների հետ։
«Դուք հիշատակեցիք ամերիկյան ռազմաբազաների գտնվելու վայրի վերաբերյալ հետախուզական տվյալները։ Բոլորը գիտեն տարածաշրջանում դրանց կոորդինատները։ Սա գաղտնի չէ ։ Սա բաց տեղեկատվություն է։ Ես չեմ զարմանում, որ Իրանը հարձակվում է դրանց վրա», - հավելել է նախարարը։
Լավրովն ասել է, որ ռազմական գործի վերաբերյալ թեկուզ մակերեսային գիտելիքներ ունեցող յուրաքանչյուրի համար ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ն օգտագործում է տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազաներն Իրանի մասին հետախուզական և արբանյակային տվյալներ հավաքելու և փոխանցելու համար։
«Այն, որ այս բազաներն այժմ ենթարկվում են պարբերական հարձակումների, հետևանք է արկածախնդրության, որը սկսվել է առանց որևէ պատճառի։ Իզուր չէ, որ ամերիկացիներն այս բազաներից տարհանել են իրենց զինծառայողների մեծ մասին: Սա նաև ցույց է տալիս, որ նրանք գիտեին, թե ինչ է լինելու: Այս ագրեսիան սկսելով՝ նրանք դավաճանեցին և հիասթափեցրին իրենց արաբ դաշնակիցներին», - նշել է Լավրովը:
Մարտի 8-ին ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը հայտարարել էր, որ անձամբ է ռուսական կողմին խնդրել Իրանին հետախուզական տվյալներ չփոխանցել։

Лавров опроверг информацию о передаче Ирану разведывательных данных
Россия поставляет Ирану продукцию военного назначения в рамках договора о военно-техническом сотрудничестве, но не передает разведывательных данных. Как сообщает “Арменпресс”, министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью телеканалу France Télévisions заявил, что Москва “не может согласиться” с обвинениями в том, что она помогает Тегерану разведывательными данными.
“Вы упомянули разведданные о расположении американских военных баз. Их координаты в регионе знают все. Это не скрывается. Это открытая информация. У меня не вызывает удивления то, что Иран их атакует”, — добавил министр.
Лавров сказал, что любому, кто обладает хотя бы поверхностными знаниями в военном деле, очевидно, что США используют американские военные базы в регионе для сбора и передачи разведывательных и спутниковых данных об Иране.
“То, что эти базы сейчас подвергаются периодическим атакам, — последствия авантюры, начатой без каких-либо причин. Не зря американцы эвакуировали большую часть своих военнослужащих с этих баз. Это тоже показывает, что они знали, что произойдет. Начиная агрессию, они подставили, подвели своих арабских союзников”, — отметил Лавров.
8 марта специальный посланник президента США Стив Уиткофф заявил, что лично попросил российскую сторону не передавать Ирану разведданные.