Երևանը դիմել է Թբիլիսիին Վրաստանի տարածքով անցնող գազատարի մի հատվածի տեղափոխման հարցով
Հայաստանի Հանրապետության խնդրանքով՝ Վրաստանից Հայաստան եկող գազային խողովակաշարի 5,5 կիլոմետրանոց հատվածը կտեղափոխվի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Սպուտնիկ գործակալության վրացական ծառայությունը։
Նշվում է, որ այս մասին համապատասխան դիմումն արդեն ներկայացվել է Վրաստանի բնական պաշարների նախարարության շրջակա միջավայրի վերահսկողության վարչություն։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ փաստաթղթերի համաձայն՝ խողովակաշարի տեղանքի փոփոխությունը կապված է հայկական կողմի խնդրանքի հետ, քանի որ խողովակաշարի հայկական հատվածը գտնվում է եռակողմ՝ վրաց-հայ-ադրբեջանական սահմանային գոտում և ականապատվել է 1990-ականներին։
«Հիմնվելով այն փաստի վրա, որ այս հատվածում անհնար է պահպանել նվազագույն անվտանգության չափանիշները և իրականացնել վերանորոգման աշխատանքներ, որոշվել է գազատարի վերոնշյալ խնդրահարույց հատվածը հանել ականապատ գոտուց և անվտանգ հեռավորության վրա կառուցել նոր գազատար», - նշված է հիմնավորման մեջ։
Նշվում է, որ խողովակաշարը կտեղափոխվի մի քանի կիլոմետր և կմիացվի Հայաստանի կողմից կառուցված նոր հատվածին։

Ереван обратился в Тбилиси с просьбой о переносе участка газопровода, проходящего через территорию Грузии
По просьбе Республики Армения будет перенесен участок газопровода протяженностью 5,5 километра, ведущего из Грузии в Армению.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила грузинская служба агентства «Спутник».
Отмечается, что соответствующая заявка уже подана в департамент экологического контроля Министерства природных ресурсов Грузии.
По данным источника, согласно документам, изменение местоположения трубопровода связано с просьбой армянской стороны, поскольку армянский участок трубопровода расположен в трехсторонней грузино-армянско-азербайджанской приграничной зоне и был разработан в 1990-х годах.
«Исходя из того факта, что невозможно соблюдать минимальные стандарты безопасности и проводить ремонтные работы на этом участке, было принято решение вывести вышеупомянутый проблемный участок газопровода из зоны разработки и построить новый газопровод на безопасном расстоянии», — говорится в обосновании.
Отмечается, что трубопровод будет перенесен на несколько километров и подключен к новому участку, построенному Арменией.