Երևանը դիմել է Թբիլիսիին Վրաստանի տարածքով անցնող գազատարի մի հատվածի տեղափոխման հարցով
Հայաստանի Հանրապետության խնդրանքով՝ Վրաստանից Հայաստան եկող գազային խողովակաշարի 5,5 կիլոմետրանոց հատվածը կտեղափոխվի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Սպուտնիկ գործակալության վրացական ծառայությունը։
Նշվում է, որ այս մասին համապատասխան դիմումն արդեն ներկայացվել է Վրաստանի բնական պաշարների նախարարության շրջակա միջավայրի վերահսկողության վարչություն։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ փաստաթղթերի համաձայն՝ խողովակաշարի տեղանքի փոփոխությունը կապված է հայկական կողմի խնդրանքի հետ, քանի որ խողովակաշարի հայկական հատվածը գտնվում է եռակողմ՝ վրաց-հայ-ադրբեջանական սահմանային գոտում և ականապատվել է 1990-ականներին։
«Հիմնվելով այն փաստի վրա, որ այս հատվածում անհնար է պահպանել նվազագույն անվտանգության չափանիշները և իրականացնել վերանորոգման աշխատանքներ, որոշվել է գազատարի վերոնշյալ խնդրահարույց հատվածը հանել ականապատ գոտուց և անվտանգ հեռավորության վրա կառուցել նոր գազատար», - նշված է հիմնավորման մեջ։
Նշվում է, որ խողովակաշարը կտեղափոխվի մի քանի կիլոմետր և կմիացվի Հայաստանի կողմից կառուցված նոր հատվածին։

5.5 km Georgian section of Russian gas pipeline to Armenia to be relocated
The Georgian service of the Sputnik news agency reported that Armenia has requested Georgian authorities to relocate by a few kilometers a 5.5-kilometer section of the gas pipeline running from Georgia to Armenia which transports Russian gas.
According to Sputnik, Armenia requested the relocation because the Armenian section of the pipeline is located in the tri-border area of Georgia, Armenia, and Azerbaijan, which was mined in the 1990s.
“Based on the fact that it is impossible to maintain minimum safety standards and carry out repair work in this section, it has been decided to remove the problematic segment of the gas pipeline from the mined area and construct a new pipeline at a safe distance,” the report states.
It is noted that the pipeline will be relocated by several kilometers and connected to a new section constructed by Armenia.