Թրամփը ևս 10 օրով հետաձգում է Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքներին հարվածները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մինչև ապրիլի 6-ը հետաձգում է Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքներին հարվածները, մինչ բանակցություններ են ընթանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է իր Truth Social հարթակում։
«Իրանի կառավարության խնդրանքով սույն հայտարարությամբ ասում եմ, որ ես դադարեցնում եմ էներգետիկ օբյեկտների ոչնչացումը 10 օրով՝ մինչև երկուշաբթի՝ 2026 թ. ապրիլի 6-ը, արևելյան ափի ժամանակով ժամը 20։00-ն», - գրել է նախագահը։
Նա հավելել է, որ բանակցությունները լավ են ընթանում։
«Բանակցությունները շարունակվում են, և չնայած կեղծ լուրեր տարածող մամուլի և այլոց կողմից սխալ հակառակ պնդումներին, դրանք շատ լավ են ընթանում», - հավելել է Թրամփը։
Պակիստանն Իրանին է փոխանցել 15 կետից բաղկացած ամերիկյան առաջարկը պատերազմի դադարեցման շուրջ։ Իրանական կողմը հաստատել է, որ իրեն հաղորդագրություններ են փոխանցվել միջնորդների կողմից, սակայն հրաժարվում է դա անվանել բանակցություններ։
Իր գրառումից կարճ ժամանակ անց Թրամփը Fox News հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է, որ Իրանն ԱՄՆ-ից 7 օրվա դադար է խնդրել, իսկ ինքն ասել է, որ 10 օր է տալիս։
Ավելի վաղ Սպիտակ տանը կաբինետի նիստի ժամանակ Թրամփը հայտարարել էր, որ իրանցիներն իրեն «նվեր» են ուղարկել՝ թույլ տալով, որ Հորմուզի նեղուցով անցնի 10 լցանավ։
Օրեր առաջ ԱՄՆ նախագահը սպառնացել էր հարվածել Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքներին, եթե Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունը չվերականգնվի։ Իրանը բազմիցս պնդել է, որ նեղուցն արգելափակված է միայն թշնամական երկրների նավերի համար։ Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր նեղուցով նավագնացությունը գրեթե դադարել է, ինչի հետևանքով նավթի գինը կտրուկ աճել է։

Трамп отложил удары по энергетической инфраструктуре Ирана еще на 10 дней
Президент США Дональд Трамп объявил о переносе ударов по иранской энергетической инфраструктуре до 6 апреля, на время пока продолжаются переговоры. Как сообщает “Арменпресс”, он сделал это заявление на своей платформе Truth Social.
“Согласно просьбе иранского правительства, настоящим заявлением уведомляю, что я приостанавливаю период уничтожения энергетических объектов на десять дней — до понедельника, 6 апреля 2026 года, 20:00 по восточному времени”, — написал президент.
Он добавил, что переговоры проходят успешно.
“Переговоры продолжаются, и, вопреки ошибочным заявлениям лживых СМИ и прочих, проходят очень успешно”.
Пакистан передал Ирану американское предложение из 15 пунктов о прекращении войны. Иран подтвердил, что был проинформирован посредниками, но отказывается называть это переговорами.
Вскоре после своего заявления Трамп объявил на телеканале Fox News, что Иран попросил США о семидневной паузе, в то время как он решил дать 10 дней.
Ранее, на заседании кабинета министров в Белом доме, Трамп заявил, что иранцы преподнесли ему “подарок”, позволив 10 танкерам пройти через Ормузский пролив.
Днями раньше президент США угрожал нанести удар по энергетической инфраструктуре Ирана, если судоходство через Ормузский пролив не будет восстановлено. Иран неоднократно заявлял, что, пролив закрыт только для судов враждебных стран. С начала военных операций США и Израиля против Ирана 28 февраля судоходство через пролив практически прекратилось, в результате чего цены на нефть резко выросли.