ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների դիմաց պահանջում է, որ Կիևը հրաժարվի Դոնբասից. Զելենսկի
ԱՄՆ-ն ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շրջանակում Կիևին անվտանգության երաշխիքների տրամադրման համար պահանջում է, որ Ուկրաինան Դոնբասի շրջանը հանձնի Ռուսաստանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Reuters-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն կենտրոնացած է Իրանի դեմ հակամարտության վրա, և նախագահ Դոնալդ Թրամփը ճնշում է գործադրում Ուկրաինայի վրա՝ փորձելով վերջ դնել այնտեղ ընթացող պատերազմին:
«Մերձավոր Արևելքն, անկասկած, ազդեցություն ունի նախագահ Թրամփի վրա, և կարծում եմ՝ նրա հաջորդ քայլերի վրա։ Նախագահ Թրամփը, ցավոք, իմ կարծիքով, դեռևս ընտրում է ուկրաինական կողմի վրա ավելի մեծ ճնշում գործադրելու ռազմավարությունը», - ասել է նա Reuters-ին։
Զելենսկին նշել է, որ անվտանգության երաշխիքների հետ կապված երկու կարևոր հարց մնացել է չլուծված. ո՞վ կօգնի ֆինանսավորել Ուկրաինայի զենքի գնումները՝ ռազմական զսպման ուժը պահպանելու համար, և ինչպե՞ս կարձագանքեն նրա դաշնակիցները, եթե Ռուսաստանը հետագայում կրկին հարձակվի:
«Ամերիկացիները պատրաստ են ավարտին հասցնել այս երաշխիքները բարձր մակարդակով, երբ Ուկրաինան պատրաստ լինի դուրս գալ Դոնբասից», - ասել է Զելենսկին:
Նրա խոսքով՝ զորքերի դուրսբերումը կվտանգի ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ, ընդհանուր առմամբ, Եվրոպայի անվտանգությունը, քանի որ տարածաշրջանի ամուր պաշտպանական դիրքերը կհանձնվեն Ռուսաստանին։
«Ես շատ կցանկանայի, որ ամերիկյան կողմը հասկանա, որ մեր երկրի արևելյան մասը մեր անվտանգության երաշխիքների մաս է կազմում», - ասել է նա։
Զելենսկին նաև շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին, որ չնայած Մերձավոր Արևելքում ընթացող հակամարտությանը, Patriot զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարումն Ուկրաինային շարունակվում է: Նա, սակայն, նշել է, որ դրանք չեն բավարարում պահանջները: Ուկրաինայի ղեկավարը նաև հայտնել է, որ Կիևն առաջընթաց է գրանցել իր սեփական հեռահար հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության գործում:
ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ուկրաինան բանակցությունների երեք փուլ են անցկացրել Աբու Դաբիում և Ժնևում: Մարտին նախատեսված հաջորդ հանդիպումը հետաձգվել է Մերձավոր Արևելքում հակամարտության պատճառով:

США требуют от Киева отказаться от Донбасса в обмен на гарантии безопасности Украине - Зеленский
США требуют от Украины сдать Донбасс России в обмен на предоставление гарантий безопасности Киеву в рамках урегулирования российско-украинского конфликта. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил президент Украины Владимир Зеленский в интервью Reuters.
Он отметил, что США сосредоточены на конфликте с Ираном, а президент Дональд Трамп оказывает давление на Украину, пытаясь положить конец войне там.
«Ближний Восток, несомненно, влияет на президента Трампа, и я думаю, на его дальнейшие шаги. Президент Трамп, к сожалению, на мой взгляд, по-прежнему выбирает стратегию усиления давления на украинскую сторону», — сказал он Reuters.
Зеленский отметил, что два важных вопроса, касающихся гарантий безопасности, остаются нерешенными: кто поможет финансировать закупки Украиной вооружений для поддержания ее силы военного сдерживания и как отреагируют ее союзники, если Россия снова нападет в будущем?
«Американцы готовы заключить эти гарантии на высоком уровне, когда Украина будет готова вывести войска из Донбасса», — заявил Зеленский.
По его словам, вывод войск поставит под угрозу безопасность как Украины, так и Европы в целом, поскольку сильные оборонительные позиции в регионе будут переданы России.
«Мне бы очень хотелось, чтобы американская сторона поняла, что восточная часть нашей страны является частью наших гарантий безопасности», — сказал он.
Зеленский также поблагодарил Трампа за продолжение поставок зенитно-ракетных комплексов Patriot в Украину, несмотря на продолжающийся конфликт на Ближнем Востоке. Однако он отметил, что они не удовлетворяют требования. Украинский лидер также заявил, что Киев добился прогресса в производстве собственных ракет большой дальности и беспилотников.
США, Россия и Украина провели три раунда переговоров в Абу-Даби и Женеве. Следующая встреча, запланированная на март, была отложена из-за конфликта на Ближнем Востоке.