Իրանը մերժել է ԱՄՆ-ի հրադադարի առաջարկը և պատասխան առաջարկ է ներկայացրել
Իրանը մերժել է Վաշինգտոնի ներկայացրած առաջարկը Մերձավոր Արևելքում հրադադարի շուրջ և պատասխան առաջարկ է ներկայացրել ամերիկյան կողմին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է իրանական Press TV-ն, վկայակոչելով պաշտոնյայի, որի անունը չի նշվել։
«Իրանը կդադարեցնի պատերազմն այն ժամանակ, երբ որոշի դա անել, և երբ իր պայմանները բավարարվեն», - ասել է պաշտոնյան՝ հավելելով, որ Թեհրանը կշարունակի «ծանր հարվածներ» հասցնել ամբողջ Մերձավոր Արևելքում։
Փոխարենն, ըստ իրանցի պաշտոնյայի, Թեհրանն իր սեփական հինգ կետից բաղկացած ծրագիրն է ներկայացրել, որը ներառում է հետևալ պայմանները՝ իրանցի պաշտոնյաների սպանությունների դադարեցում, միջոցներ, որպեսզի այլևս Իրանի դեմ պատերազմ չծավալվի, փոխհատուցում իր դեմ պատերազմի համար, ռազմական գործողությունների ավարտ և Իրանի ինքնիշխանության իրագործում Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իրանին է փոխանցվել Մերձավոր Արևելքում պատերազմի դադարեցման շուրջ 15 կետից բաղկացած ամերիկյան ծրագիրը, որը վերաբերում էր պատժամիջոցների մեղմացմանը, Իրանի միջուկային ծրագրի դադարեցմանը, հրթիռների թվաքանակի սահմանափակմանը և Հորմուզի նեղուցի բացմանը։ Ըստ աղբյուրների՝ այն նաև ներառում էր Իրանի կողմից զինված խմբավորումներին աջակցության սահմանափակումներ։

Иран отверг предложение США о прекращении огня и представил встречное предложение
Иран отверг предложение Вашингтона о прекращении огня на Ближнем Востоке и представил американской стороне встречное предложение. Как передает Арменпресс, об этом сообщило иранское информационное агентство Press TV со ссылкой на неназванное должностное лицо.
«Иран прекратит войну, когда сам решит это сделать и когда будут выполнены его условия», — заявил чиновник, добавив, что Тегеран продолжит наносить «тяжелые удары» по всему Ближнему Востоку.
Вместо этого, по словам иранского чиновника, Тегеран представил свой собственный план из пяти пунктов, который включает следующие условия: прекращение убийств иранских должностных лиц, принятие мер по предотвращению войн против Ирана, компенсация за войну против него, прекращение военных действий и реализация иранского суверенитета над Ормузским проливом.
Ранее сообщалось, что Ирану был передан американский план из 15 пунктов по прекращению войны на Ближнем Востоке, который включал ослабление санкций, прекращение иранской ядерной программы, ограничение количества ракет и открытие Ормузского пролива. По данным источников, он также включал ограничений на поддержку Ираном вооруженных группировок.