ԿԸՀ-ն հրավիրել է միջազգային համաժողով
Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրավիրել է միջազգային համաժողով՝ Ընտրական մարմինների համաշխարհային ասոցիացիայի (A-WEB) գործադիր խորհրդի անդամ երկրների, ինչպես նաև այլ ընտրական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
Համաժողովի գլխավոր թեմաներն են՝
․Ընտրությունների կառավարման ոլորտում միջազգային համագործակցություն
․Թվային նորարարություն, կարողությունների զարգացում եւ ինստիտուցիոնալ ուսուցում։
Համաժողովը հարթակ է թվային նորարարության, ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և ընտրությունների կառավարման ոլորտում միջազգային համագործակցության վերաբերյալ փորձի փոխանակման համար:
Համաժողովը երեք թեմատիկ նիստեր է հրավիրել, որոնցից առաջինը վերաբերում է «ՀՀ ընտրական համակարգի վարչարարությանը»։ Այս նիստի ընթացքում հյուրերին ներկայացվել է ՀՀ ԿԸՀ-ի կառուցվածքը, մանդատը և հիմնական գործառույթները, ինչպես նաև հունիսի 2026 թվականի 7-ին նշանակված ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքները՝ կարևորելով ԿԸՀ-ի ընթացիկ միջազգային գործընկերությունների և համագործակցության նախաձեռնությունները:
«Թվային տրանսֆորմացիան ընտրական վարչարարությունում» նիստին քննարկվել է ընտրական կառավարման մեջ թվային գործիքներ և համակարգեր ներդրած ընտրական մարմինների փորձը, ինչպես նաև թվային փոխակերպման հետ կապված հնարավորություններն ու մարտահրավերները:
Երրորդ նիստը կրել է «Կարողությունների զարգացում և ինստիտուցիոնալ համագործակցություն» խորագիրը։ Այս նիստի ընթացքում քննարկման հիմնական առանցքն է եղել կարողությունների զարգացման նախաձեռնությունների, ինստիտուցիոնալ ուսուցման և ընտրական համակարգերի ամրապնդման հարցում միջազգային համագործակցության դերը։

Центральная избирательная комиссия Армении провела международную конференцию
Центральная избирательная комиссия Армении провела международную конференцию с участием представителей стран-членов Исполнительного совета Ассоциации всемирных избирательных органов (A-WEB), а также других избирательных органов и международных организаций.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении ЦИК РА.
Основные темы конференции:
- Международное сотрудничество в области управления выборами
- Цифровые инновации, наращивание потенциала и институциональное обучение.
Конференция является платформой для обмена опытом в области цифровых инноваций, наращивания институционального потенциала и международного сотрудничества в области управления выборами.
В рамках конференции состоялись три тематические сессии, первая из которых посвящена «Управлению избирательной системой РА». В ходе этой сессии гостям были представлены структура, мандат и основные функции ЦИК РА, а также подготовительная работа к очередным выборам в Национальное Собрание РА, запланированным на 7 июня 2026 года, с акцентом на текущие международные партнерства и инициативы ЦИК по сотрудничеству.
На сессии «Цифровая трансформация в избирательном управлении» обсуждался опыт избирательных органов, внедривших цифровые инструменты и системы в управление выборами, а также возможности и проблемы, связанные с цифровой трансформацией.
Третья сессия называлась «Развитие потенциала и институциональное сотрудничество». Основное внимание в ходе обсуждения на этой сессии было уделено роли инициатив по развитию потенциала, институционального обучения и международного сотрудничества в укреплении избирательных систем.