Իրանն ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ չի վարում. ԱԳՆ խոսնակ
Իրանը չի բանակցում ԱՄՆ-ի հետ, քանի որ չի վստահում Վաշինգտոնի դիվանագիտությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին India Today-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև շփումներ և բանակցություններ չկան, ինչպես որ չեն եղել վերջին 25 օրվա ընթացքում՝ Իրանի դեմ նրանց անօրինական պատերազմի ծավալումից ի վեր», - ասել է Բաղային։
Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների փորձը «աղետալի» է եղել Իրանի համար։
«Ինն ամսվա ընթացքում մենք երկու անգամ հարձակման ենք ենթարկվել, երբ բանակցային գործընթացում էինք՝ լուծելու միջուկային խնդիրը։ Սա դավաճանություն էր դիվանագիտությանը»,- հավելել է Բաղային՝ ընդգծելով, որ ոչ ոք չի վստահում ԱՄՆ-ի դիվանագիտությանը։
ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ Իրանի զինված ուժերը կենտրոնացած են «այս դաժան և անօրինական պատերազմի դեմ» երկրի տարածքը և ինքնիշխանությունը պաշտպանելու վրա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանի հետ բանակցություններ են ընթանում, և երկու կողմն էլ ցանկանում են համաձայնագիր կնքել։ Իրանում հերքել էին դա։ Ամերիկյան ԶԼՄ-ներն էլ, վկայակոչելով աղբյուրների, գրել են, թե Թրամփի վարչակազմն Իրանին առաջարկել է 15 կետից բաղկացած հրադադարի ծրագիր:

Иран не ведет никаких переговоров с США: официальный представитель МИД Ирана
Иран не ведет переговоры с США, потому что не доверяет вашингтонской дипломатии. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи в эксклюзивном интервью India Today.
“Нет никаких переговоров между Ираном и США, так же как их не было все эти 25 дней с начала незаконной войны против Ирана”, — сказал Багаи.
Официальный представитель МИД отметил, что попытка вести переговоры с США была “катастрофической” для Ирана.
“За девять месяцев на нас дважды напали, когда мы вели переговоры по урегулированию ядерной проблемы. Это было предательством дипломатии”, — добавил Багаи, подчеркнув, что никто не доверяет американской дипломатии.
Представитель МИД отметил, что иранские вооруженные силы сосредоточены на защите территории и суверенитета страны “от этой жестокой и незаконной войны”.
Ранее президент США Дональд Трамп объявил, что переговоры с Ираном ведутся, и обе стороны хотят подписать соглашение. Иран это опроверг. Американские СМИ, ссылаясь на источники, написали, что администрация Трампа предложила Ирану план прекращения огня из 15 пунктов.