Իրանն ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ չի վարում. ԱԳՆ խոսնակ
Իրանը չի բանակցում ԱՄՆ-ի հետ, քանի որ չի վստահում Վաշինգտոնի դիվանագիտությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին India Today-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային։
«Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև շփումներ և բանակցություններ չկան, ինչպես որ չեն եղել վերջին 25 օրվա ընթացքում՝ Իրանի դեմ նրանց անօրինական պատերազմի ծավալումից ի վեր», - ասել է Բաղային։
Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների փորձը «աղետալի» է եղել Իրանի համար։
«Ինն ամսվա ընթացքում մենք երկու անգամ հարձակման ենք ենթարկվել, երբ բանակցային գործընթացում էինք՝ լուծելու միջուկային խնդիրը։ Սա դավաճանություն էր դիվանագիտությանը»,- հավելել է Բաղային՝ ընդգծելով, որ ոչ ոք չի վստահում ԱՄՆ-ի դիվանագիտությանը։
ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ Իրանի զինված ուժերը կենտրոնացած են «այս դաժան և անօրինական պատերազմի դեմ» երկրի տարածքը և ինքնիշխանությունը պաշտպանելու վրա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանի հետ բանակցություններ են ընթանում, և երկու կողմն էլ ցանկանում են համաձայնագիր կնքել։ Իրանում հերքել էին դա։ Ամերիկյան ԶԼՄ-ներն էլ, վկայակոչելով աղբյուրների, գրել են, թե Թրամփի վարչակազմն Իրանին առաջարկել է 15 կետից բաղկացած հրադադարի ծրագիր:

Iran says there are no talks with the U.S.
Iran's foreign ministry spokesperson Esmail Baghaei said that there are no talks or negotiations between Iran and the United States.
In an exclusive interview with India Today, Baghaei rejected mediation efforts, citing “betrayal of diplomacy” when Iran was attacked twice during previous nuclear negotiations.
He said Iran cannot trust U.S. diplomacy and that Iranian armed forces are focused on defending the country's territory.
Baghaei stressed that there’ve been no talks between the U.S. and Iran since the war began.
He acknowledged that multiple countries, including Pakistan, have offered mediation, but emphasised that Iran is under constant bombardment.
He stated that U.S. military attacks originated from bases in Persian Gulf countries, and that Iran is exercising its right to self-defense under Article 51 of the UN Charter. He confirmed Iranian authorities are coordinating safe passage for Indian vessels through the Strait of Hormuz.
U.S. President Donald Trump earlier the U.S. was in talks with Iran to end the war. This has been denied by Tehran. The Associated Press reported that the Trump administration offered a 15-point ceasefire plan to Iran.