Իսրայելը նոր հարվածներ է հասցրել Լիբանանին
Իսրայելը վաղ առավոտյան հարված է հասցրել Բեյրութից 10 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բշամուն քաղաքի բնակելի շենքին, որի հետևանքով առնվազն 2 մարդ է զոհվել, ևս 5 մարդ՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը՝ հղում անելով Լիբանանի առողջապահության նախարարությանը։
Հարվածի ենթարկված շենքում հրդեհ է բռնկվել։
Բացի այդ, Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Լիբանանի հարավին՝ թիրախավորելով Amana ընկերությանը պատկանող գազալցակայան, որտեղ խոշոր հրդեհ է բռնկվել։
Նշվում է, որ մարտի 2-ին «Հեզբոլլահ»-ի հետ հակամարտության սկզբից ի վեր Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Amana-ի լցակայաններին՝ պնդելով, որ ընկերությունը խմբավորման «տնտեսական ենթակառուցվածքի» մաս է կազմում։
Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածներից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլահ»-ն, ի աջակցություն Իրանի, հարվածներ է հասցրել Իսրայելին։ Վերջինս էլ պատասխան ռազմական գործողություններ է սկսել Լիբանանանում՝ ավելի քան 1000 մարդու կյանք խլելով, 1 միլիոն մարդու տեղահանման պատճառ դառնալով։ Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է Իսրայելի հետ ուղիղ բանակցությունների։ Նա նաև խոստացել է, որ «Հեզբոլլահ» շարժումը կզինաթափվի։

Израиль вновь нанес удары по Ливану
Ранним утром 24 марта Израиль нанес удар по жилому зданию в городе Бшамун, в 10 км от Бейрута. Погибли по меньшей мере 2 человека, 5 получили ранения. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Associated Press со ссылкой на Министерство здравоохранения Ливана.
В пострадавшем здании вспыхнул пожар.
Израиль нанес удары и на юге Ливана, поразив автозаправочную станцию, принадлежащую компании Amana, где произошел крупный пожар.
С начала конфликта с “Хезболлой” 2 марта Израиль наносит удары по автозаправочным станциям Amana, утверждая, что компания является частью экономической инфраструктуры группировки.
После начала ударов США и Израиля по Ирану 28 февраля ливанское движение “Хезболла”, по поддержку Ирана, начало атаковать Израиль, который ответил военными операциями в Ливане, в результате которых погибло более 1000 человек и 1 миллион человек вынуждены были покинуть свои дома. Президент Ливана Жозеф Аун заявил о готовности страны к прямым переговорам с Израилем. Он также обещал, что движение “Хезболла” будет разоружено.