Խորթ մոր կողմից ծեծի ենթարկված 1, 2 տարեկան երեխան մահացել է
Խորթ մոր կողմից ծեծի ենթարկված 1, 2 տարեկան երեխան, որը մի քանի օր առաջ էր հոսպիտալացվել և ծանր վիճակում էր, մահացել է։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնում են «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնից։
«Խոր ցավով տեղեկացնում ենք, որ մեկ տարեկան երկու ամսական փոքրիկի կյանքը փրկել չի հաջողվել։ Նա մարտի 16-ին «կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ ընդունվել էր «Արաբկիր» բժշկական համալիր։ Բժիշկներին այդ պահին հաջողվել էր վերականգնել երեխայի կենսական ֆունկցիաները։ Վերջին օրերին նա գտնվում էր վերակենդանացման բաժանմունքում`ծանր վիճակում, և բժիշկները շարունակում էին պայքարել նրա կյանքի համար։ Ցավոք, մարտի 21-ին արձանագրվել է երեխայի կենսաբանական մահը»,-ասվում է հաղորդագրության տեքստում։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մարտի 19-ին հայտնել էր, որ դաժան ծեծի ենթարկված մեկամյա երեխայի առողջական վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում սպանության փորձի հատկանիշներով նախաձեռնված է քրեական վարույթ։ Կալանավորվել է երեխայի խորթ մայրը:

Умер 1,2-летний ребенок, избитый мачехой
Избитый мачехой 1,2-летний ребенок, который несколько дней назад был госпитализирован в тяжелом состоянии, умер.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило медицинское учреждение «Арабкир».
«С глубокой скорбью сообщаем, что жизнь ребенка, которому год и два месяца, спасти не удалось. 16 марта он был госпитализирован в медицинский комплекс «Арабкир» с диагнозом «клиническая смерть». Тогда врачам удалось восстановить жизненные функции ребенка. В последние дни он находился в отделении интенсивной терапии в тяжелом состоянии, врачи продолжали бороться за его жизнь. К сожалению, 21 марта была зафиксирована биологическая смерть ребенка», — говорится в сообщении.
Министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян 19 марта объявила, что состояние здоровья годовалого ребенка, подвергшегося жестокому избиению, оценивается как крайне тяжелое.
В связи с инцидентом в Ереванском следственном отделе Следственного комитета Республики Армения возбуждено уголовное дело по обвинению в покушении на убийство. Мачеха ребенка задержана.