ԱՄՆ-ն դիտարկում է Իրանի նկատմամբ ռազմական գործողությունների դադարեցման հնարավորությունը․ Թրամփ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները դիտարկում է Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես Իրանի նկատմամբ ռազմական գործողությունը դադարեցնելու հնարավորությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Truth Social հարթակում հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ նշելով, որ իրենք շատ մոտ են իրենց առջև դրված նպատակներին։
«Իրանական հրթիռային ներուժի, արձակիչների և դրանց վերաբերող մնացած ամեն ինչի ամբողջական ոչնչացում, Իրանի պաշտպանական-արդյունաբերական բազայի ոչնչացում, վերացնել նրանց ռազմածովային և ռազմաօդային ուժերը՝ ներառյալ հակաօդային պաշտպանության միջոցները, երբեք թույլ չտալ, որ Իրանը նույնիսկ մոտենա միջուկային ներուժին և միշտ կարողանա արագ և հզոր արձագանքել նման իրավիճակին, եթե այն առաջանա, Մերձավոր Արևելքի մեր դաշնակիցների, այդ թվում՝ Իսրայելի, Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Բահրեյնի, Քուվեյթի և այլոց ամենաբարձր մակարդակով պաշտպանություն»,- գրել է Թրամփը։
Դոնալդ Թրամփը նաև հայտնել է, որ այն երկրները, որոնք օգտագործում են Հորմուզի նեղուցը, ստիպված կլինեն պաշտպանել այն՝ առանց Միացյալ Նահանգների օժանդակության։
«Եթե նրանք խնդրեն, մենք կօգնենք այդ երկրներին Հորմուզի նեղուցում, սակայն դա անհրաժեշտ չի լինի, երբ Իրանի կողմից սպառնալիքը վերացվի»,-նշել է ԱՄՆ նախագահը։

U.S. President Donald Trump has said he is considering "winding down" the Iran war because the U.S. is "getting very close" to meeting its objectives.
“We are getting very close to meeting our objectives as we consider winding down our great Military efforts in the Middle East with respect to the Terrorist Regime of Iran: (1) Completely degrading Iranian Missile Capability, Launchers, and everything else pertaining to them. (2) Destroying Iran’s Defense Industrial Base. (3) Eliminating their Navy and Air Force, including Anti Aircraft Weaponry. (4) Never allowing Iran to get even close to Nuclear Capability, and always being in a position where the U.S.A. can quickly and powerfully react to such a situation, should it take place. (5) Protecting, at the highest level, our Middle Eastern Allies, including Israel, Saudi Arabia, Qatar, the United Arab Emirates, Bahrain, Kuwait, and others,” Trump said on Truth Social.
On the Strait of Hormuz, Trump said it "will have to be guarded and policed, as necessary, by other Nations who use it - The United States does not!"
“The Hormuz Strait will have to be guarded and policed, as necessary, by other Nations who use it — The United States does not! If asked, we will help these Countries in their Hormuz efforts, but it shouldn’t be necessary once Iran’s threat is eradicated. Importantly, it will be an easy Military Operation for them,” he said.
On Friday afternoon in Washington, Trump told reporters from outside the White House as he prepared to embark for Florida: "I don't want to do a ceasefire.