ՀՀ ԱԺ ընտրություններում քաղաքական ուժերի առաջադրման ժամկետը սկսում է ապրիլի 13-ից և ավարտվում է ապրիլի 23-ին, ժամը 18։00-ին
ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԱԺ ընտրություններում քաղաքական ուժերի առաջադրման ժամկետը մեկնարկում է ապրիլի 13-ից և ավարտվում ապրիլի 23-ին, ժամը 18։00-ին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արմեն Սմբատյանն այդ մասին տեղեկացրել է տեսաուղերձով։
«Բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որոնք պետք է առաջադրման համար ներկայացնեն կուսակցությունները կամ դաշինքները, զետեղված են ԿԸՀ պաշտոնական կայքում։ ԿԸՀ-ում գործում է նաև թեժ գիծ, ԿԸՀ-ի իրավաբանական վարչությունը ամենօրյա ռեժիմով պատասխանում է քաղաքական ուժերի կողմից բարձրաձայնվող հարցերին՝ կապված վերջիններիս առաջադրման հետ։ Այդ հարցերին պատրաստ են առանց ժամային սահմանափակումների պատասխանել նաև ԿԸՀ անդամները»,- հայտնել է Սմբատյանը։
Նա հավելել է, որ կուսակցություններն ու դաշինքները առաջադրման համար պետք է առաջին քայլով դիմեն և ստանան օգտահաշիվ, ինչը հեշտացնում է ընտրացուցակի կազմավորումը։ Կա գործիք, որն օգտագործում է պետության տրամադրության տակ գտնվող պետռեգիստրի տվյալները։ Այսինքն՝ ոչ թե կուսակցությունները ձեռքով հավաքում են թեկնածուների անունները կամ նրանց տվյալները, այլ տեղեկատվության շտեմարանից ինքնաշխատ գալիս է թեկնածուներին առնչվող ինֆորմացիան և նրանք ընտրացուցակում իրենց տեղն են գտնում՝ ըստ կուսակցության սահմանած հերթականության։
«Թեկնածուները պետք է ստանան տեղեկանքներ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից իրենց ընտրվելու իրավունքի մասին։ Տեղեկանքի համար դիմում կարող են ներկայացնել Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ցանկացած բաժանմունք, ցանկացած գրասենյակ կամ ներկայացնել էլեկտրոնային հարթակով։ Սակայն տեղեկանքները պետք է ստանալ անձամբ, որովհետև տեղեկանքները տպագրված են և կնիքված։ Դրանք հետո պետք է ներկայացվեն ԿԸՀ-ին։ Այն կուսակցություններն ու դաշինքները, որոնք ուզում են օգտագործել 5 ք/մ չափը գերազանցող վահանակներ իրենց քարոզչության համար, ապա պետք է նույն ժամկետում, երբ դիմելու են ԿԸՀ՝ գրանցման համար, ներկայացնեն հայտ ԿԸՀ-ին, թե որ վահանակներին են հավակնում»,- նշեց Սմբատյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ վահանակների ցանկը նույնպես տեղադրված է ԿԸՀ պաշտոնական կայքում։ Այստեղ ևս կա էլեկտրոնային գործիք, որի միջոցով կուսակցությունը կարող է ներկայացնել իր հայտը։ ԿԸՀ-ն հետագայում վիճակահանությամբ հավասարապես կբաշխի վահանակները բոլոր կուսակցությունների միջև։
ԿԸՀ-ն այս անգամ ևս նախաձեռնելու է մի կարևոր միջոցառում, որը միտված է վստահված անձանց ուսուցմանն աջակցելուն։
«Մենք նման միջոցառում իրականացրել ենք 2023 թվականին տեղի ունեցած Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ։ Այս անգամ խնդրելու ենք, որպեսզի կուսակցությունները մեզ տրամադրեն ուսուցանողների թեկնածուներ իրենց կազմից, որոնց հետ աշխատելու ենք, ներկայացնելու ենք ամբողջ նյութը, որն անհրաժեշտ է վստահված անձանց։ Կուսակցություններին, ըստ իրենց հայտերի, տրամադրվելու է վստահված անձանց մասին ձեռնարկներ։ ԿԸՀ-ն վերապատրաստվողների համար կազմակերպելու է ուսուցանողների ուսուցում, ստուգարք ստանալուց հետո նրանց հանձնելու է սերտիֆիկատներ այն մասին, որ իրենք պատրաստ են կազմակերպել վստահված անձանց ուսուցում»,- հայտնեց ԿԸՀ քարտուղարը։
Նա հավելեց, որ քարոզչության և դրա ֆինանսավորման հետ կապված տեղի են ունեցել փոփոխություններ։ Այդ պատճառով՝ ԿԸՀ-ն պատրաստվում է առաջադրումների ավարտից հետո բոլոր կուսակցությունների ներկայացուցիչներին հրավիրել ԿԸՀ և մանրամասն խոսել այդ փոփոխությունների մասին։
«ԿԸՀ-ի պաշտոնական կայքում գործում է «Ազգային ժողովի ընտրություններ» պատուհանը, որտեղ կարելի է մտնել ու գտնել ամբողջ փաստաթղթերի փաթեթը, որն անհրաժեշտ է կուսակցություններին և մնացած շահառուներին։ Նույն տեղում զետեղված են նաև լրագրողների, դիտորդական առաքելությունների և կազմակերպությունների հավատարմագրման համար անհրաժեշտ տեղեկություններ»,- տեղեկացրեց Սմբատյանը։

Период выдвижения кандидатур политическими силами на выборах в парламент начинается 13 апреля и заканчивается 23 апреля
Секретарь ЦИК Армении Армен Смбатян сообщил, что период выдвижения кандидатур политическими силами на выборах в парламент Армении начинается 13 апреля и заканчивается 23 апреля. Как передает Арменпресс, Армен Смбатян сообщил об этом в видеообращении.
«Все необходимые документы, которые партии или альянсы должны представить для выдвижения кандидатур, размещены на официальном сайте ЦИК. В ЦИК также работает горячая линия, юридический отдел ЦИК ежедневно отвечает на вопросы политических сил, касающиеся их выдвижения. Члены ЦИК также готовы ответить на вопросы, несмотря на указанные сроки», — сказал Смбатян.
Он добавил, что партии и альянсы должны сначала подать заявку и получить учетную запись пользователя для работы, что облегчает формирование избирательного списка. Существует инструмент, использующий данные государственного реестра, находящиеся в распоряжении государства. Т.е. вместо того, чтобы партии вручную собирали имена кандидатов или их данные, информация о кандидатах поступает автоматически из базы данных, и они занимают свое место в избирательном списке в порядке, установленном партией.
«Кандидаты должны получить от Службы миграции и гражданства справки о своем праве быть избранными. Заявление на получение справки можно подать в любое ведомство, любой офис Службы миграции и гражданства или через электронную платформу. Однако справки необходимо получить лично, поскольку они печатаются и заверяются печатью. Затем их необходимо представить в ЦИК. Партии и альянсы, желающие использовать рекламные щиты площадью более 5 квадратных метров для своей кампании, должны подать заявление в ЦИК в тот же период, что и заявление на регистрацию, указав, на какие рекламные щиты они претендуют», — отметил Смбатян.
По его словам, список рекламных щитов также размещен на официальном сайте ЦИК. Там же находится электронный инструмент, с помощью которого партия может подать заявку. ЦИК впоследствии равномерно распределит щиты между всеми партиями путем жеребьевки.
Он добавил, что произошли изменения, касающиеся предвыборной кампании и ее финансирования. Поэтому ЦИК пригласит представителей всех партий на заседание после завершения выдвижения кандидатов, чтобы подробно обсудить эти изменения.
«На официальном сайте ЦИК есть раздел «Выборы в Национальное Собрание», где можно найти весь пакет документов, необходимых партиям и другим заинтересованным сторонам. Там же содержится информация, необходимая для аккредитации журналистов, наблюдательных миссий и организаций», — сообщил Смбатян.