Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է Ադրբեջանից վերադարձած Դավիթ Դավթյանին
Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն մարտի 19-ին ընդունել է 2020 թվականի նոյեմբերից Ադրբեջանում ազատությունից զրկված և 2026 թվականի հունվարին Հայաստան վերադարձած Դավիթ Դավթյանին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Մարդու իրավունքների գրասենյակից։
«Ողջունելով հյուրին՝ Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ Դավիթ Դավթյանի իրավունքներին վերաբերող հարցերն ի սկզբանե գտնվել են իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում և շարունակաբար հասցեագրվել են ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներպետական իրավասու մարմիններին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Դավիթ Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ այս ամբողջ ժամանակահատվածում իր խնդիրները մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու և այդ ուղղությամբ գործադրված ջանքերի համար:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում բարձրացվել են առողջության պահպանման, սոցիալ-տնտեսական և այլ իրավունքներին առնչվող մի շարք հարցեր:
ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ այդ հարցերը ևս իր աշխատակազմում կդառնան ուսումնասիրության առարկա, կհասցեավորվեն ըստ իրավասության և կցուցաբերվի շարունակական հետևողականություն դրանց լուծումներ գտնելու հարցում:

Омбудсмен Армении провела встречу с вернувшимся из бакинской тюрьмы Давидом Давтяном
Защитница прав человека Армении Анаит Манасян 19 марта приняла Давида Давтяна, которые  с ноября 2020 года был лишен свободы в Азербайджане и вернулся в Армению в январе 2026 года.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена, приветствуя гостя, Анаит Манасян отметила, что вопросы, касающиеся прав Давида Давтяна, находились в центре ее внимания с самого начала и постоянно обсуждаются как с международными, так и с национальными компетентными органами.
Давид Давтян поблагодарил защитника прав человека за то, что она на протяжении всего этого периода уделяла особое внимание этим вопросам, и за предпринятые в этом направлении усилия.
Был поднят ряд вопросов, касающихся здравоохранения, социально-экономических и других прав.
Анаит Манасян подчеркнула, что эти вопросы также станут предметом изучения в ее аппарате, будут рассматриваться в соответствии с юрисдикцией, и будет продемонстрирована последовательность в поиске их решений.