ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարն այցելել է Գյումրի
Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Նահանգների գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենն առաջին անգամ այցելել է Գյումրի՝ ծանոթանալու քաղաքին և շփվելու համայնքի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ում համապատասխան տեսանյութ է տարածել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը՝ նշելով, որ այցը հագեցած է եղել կարևոր հանդիպումներով։
«Առաջին կանգառը ՆԳՆ ոստիկանության Պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակն էր, որի ընթացքում Դեյվիդ Ալենն ընդգծեց ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի իրավապահ համակարգի բարեփոխումներին և ավելի անվտանգ համայնքներ ձևավորելու ընդհանուր նպատակին։
Հաջորդիվ նա այցելեց ԹՈՒՄՕ և ծանոթացավ երիտասարդների զարգացմանը միտված ծրագրերին ու նախաձեռնություններին։ Տեղի ունեցավ նաև ջերմ հանդիպում ԱՄՆ կառավարության կրթական փոխանակման ծրագրերի շրջանավարտների հետ, ովքեր ծրագրի ընթացում ձեռք բերած իրենց գիտելիքներն ու փորձը շարունակաբար կիրառում են համայնքի զարգացման նպատակով»,-նշել է ԱՄՆ դեսպանությունը։
Հաղորդվում է, որ այցելության ավարտին տեղի է ունեցել «Հիմնադիրների թանգարան» ցուցադրության բացումը։
«Գյումրու «Ամերիկյան անկյունում» կազմակերպված այս միջոցառումը Միացյալ Նահանգների 250-ամյակին նվիրված «Ազատություն-250» հոբելյանական միջոցառումներից է, որը գյումրեցիներին ներկայացնում է Միացյալ Նահանգների ակունքները, առաջնորդությունը, քաղաքացիական ներգրավվածությունն ու ազատության անսասան արժեքները»,-ասված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։

Временный поверенный в делах США в Армении посетил Гюмри
Временный поверенный в делах США в Республике Армения Дэвид Аллен впервые посетил Гюмри, чтобы познакомиться с городом и пообщаться с местными жителями.
Как сообщает Арменпресс, видео об этом опубликовано на странице посольства в Facebook. Отмечается, что визит был насыщен важными встречами.
«Первой остановкой стал Ширакский областной батальон патрульной службы полиции министерства внутренних дел, в ходе которого Дэвид Аллен подчеркнул поддержку США реформ в правоохранительной системе Армении и общую цель формирования более безопасных населенных пунктов.
Затем он посетил TUMO и ознакомился с программами и инициативами, направленными на развитие молодежи. Он также провел теплую встречу с выпускниками образовательных программ  правительства США по обмену, которые постоянно применяют знания и опыт, полученные в ходе программы, для развития местных общин», — говорится в сообщении посольства США.
Сообщается, что в конце визита состоялось открытие выставки «Музей основателей».
«Это мероприятие, организованное в Американском уголке в Гюмри, является частью юбилейных мероприятий «Свобода-250», посвященных 250-летию Соединенных Штатов, и знакомит жителей Гюмри с истоками, руководством, гражданской активностью и непоколебимыми ценностями свободы», — говорится в заявлении посольства.