ԱՄՆ Սենատը կրկին մերժել է Թրամփի ռազմական լիազորությունները սահմանափակող բանաձևը
ԱՄՆ Սենատը կրկին մերժել է այն բանաձևը, որը պահանջում էր, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների համար ստանա Կոնգրեսի հավանությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ The Hill պարբերականը հաղորդում է, որ բանաձևին կողմ է քվեարկել 47 օրենսդիր, դեմ՝ 53։
Դեմոկրատ սենատոր Քորի Բուքերի կողմից ներկայացված բանաձևը պահանջում էր, որ ԱՄՆ նախագահը «դուրս բերի Միացյալ Նահանգների զինված ուժերը Իրանի տարածքում կամ նրա դեմ մարտական ​​գործողություններից, եթե միայն դա հստակ չի թույլատրվել պատերազմի հայտարարմամբ կամ ռազմական ուժի կիրառման հատուկ թույլտվությամբ»։
ԱՄՆ կոնգրեսականները չեն թույլատրել Իրանի դեմ ռազմական ուժի կիրառում։
Կոնգրեսում հանրապետականների ճնշող մեծամասնությունը պաշտոնապես աջակցում է Սպիտակ տան գործողություններին։
Նրանց կարծիքով, Թրամփը, ինչպես և ցանկացած այլ նախագահ, իրավունք ունի ռազմական լիազորությունների մասին օրենքին համապատասխան սահմանափակ ռազմական հարվածներ հասցնել առանց Կոնգրեսի պաշտոնական թույլտվության։

Сенат США вновь не принял резолюцию об ограничении военных полномочий Трампа
Сенат США вновь отклонил резолюцию, требующую от президента Дональда Трампа получения одобрения Конгресса на военные действия против Ирана. Как передает “Арменпресс”, The Hill сообщает, что за резолюцию проголосовали 47 законодателей, против - 53.
Резолюция, внесенная сенатором-демократом Кори Букером, обязывала бы президента США “вывести Вооруженные силы Соединенных Штатов из боевых действий на территории Ирана или против него, если только, это явно, не санкционировано объявлением войны или специальным разрешением на применение военной силы”.
Американские конгрессмены не санкционировали применение военной силы против Ирана.
Подавляющее большинство республиканцев в Конгрессе официально поддерживают действия Белого дома.
По их мнению, Трамп, как и любой другой президент, имеет право наносить ограниченные военные удары согласно Закону о военных полномочиях без официального разрешения Конгресса.