Մասկատում կայացել է Օմանում ՀՀ դեսպանության բացման արարողությունը
Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում մարտի 18-ին տեղի է ունեցել Օմանում Հայաստանի դեսպանության բացման արարողությունը, որին մասնակցել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Օմանի արտաքին գործերի նախարար Սայիդ Բադր բին Համադ ալ Բուսաիդին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Timesofoman-ը։
Նշվում է, որ ՀՀ դեսպանատան բացումը տեղի է ունենում երկու երկրների միջև բարեկամության և համագործակցության ընդլայնվող հարաբերությունների շրջանակներում։ Այն արտացոլում է երկու երկրների համատեղ ձգտումը՝ ընդլայնելու համագործակցության և գործընկերության հորիզոնները տարբեր ոլորտներում այնպես, որ դա ծառայի փոխադարձ շահերին և խթանի ներդրումների, առևտրի և մշակութային փոխանակման հնարավորությունները։
Միջոցառման ընթացքում ունեցած ելույթում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը իր հպարտությունն է արտահայտել Օմանի Սուլթանությունում Հայաստանի դեսպանատան բացման կապակցությամբ։ Նա ընդգծեց, որ այս քայլը արտացոլում է երկկողմ հարաբերությունների ամրությունը և դրանք զարգացնելու համատեղ ցանկությունը՝ ընդլայնելով համագործակցության ոլորտները՝ փոխադարձ շահերին ծառայելու համար։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն էլ Օմանի լրատվական գործակալության հետ զրույցում ասել է, որ Օմանի Սուլթանության և Հայաստանի միջև հարաբերությունները դինամիկ են և ընդլայնվող։ Կոստանյանն ասել է, որ Օմանը արաբական երկրների շարքում առաջիններից էր, որ դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Հայաստանի հետ։
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները վերջին երկու տարիների ընթացքում շարունակական աճ են ապրել, որի գագաթնակետը եղել է Օմանում Հայաստանի դեսպանատուն բացելու որոշումը։ Բացի այդ, երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունները շարունակաբար քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացնում։
Կոստանյանն ընդգծել է համատեղ համագործակցության տնտեսական կոմպոնենտի կարևորությունը՝ առանձնացնելով մի քանի առանցքային ոլորտներ, ինչպիսիք են տրանսպորտը, առաջատար տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը, ամպային ծառայությունները և համատեղ ներդրումները։
Վահան Կոստանյանը ցանկություն է հայտնել Հայաստանում Օմանի Սուլթանության պատվիրակություն ընդունել՝ մտքերի փոխանակման համար։
Նա նաև ընդգծել է համատեղ միջոցառումների, երկու երկրների մասնավոր հատվածի ընկերությունների երկկողմ հանդիպումների անցկացման կարևորությունը, ինչպես նաև կարևորել է հնարավորությունների ստեղծումը, որոնք թույլ կտան նպաստել տնտեսական կապերի հետագա ամրապնդմանը։
Միջոցառման վերաբերյալ հաղորդագրություն է տարածել նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Նշվում է, որ դեսպանության առջև բարձրացվել է Հայաստանի Հանրապետության եռագույնը, հնչել են երկու երկրների ազգային օրհներգերը, և ժապավենի կտրելու հանդիսավոր արարողությունից հետո պաշտոնապես ազդարարվել է դեսպանության բացումը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն Օմանի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է ՀՀ դեսպանությունը, երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ կայացել է կարճ զրույց։
Միջոցառմանը մասնակցել են Օմանում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, Օմանում բնակվող ՀՀ քաղաքացիներ։
Հայաստանի կառավարությունն Օմանում ՀՀ դեսպանություն բացելու որոշումն ընդունել էր 2025 թվականի ապրիլի 10-ին։
Հայաստանի Հանրապետության և Օմանի Սուլթանության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թ. հուլիսի 7-ին:

Embassy of Armenia opens in Muscat
A ceremony was held on Wednesday to celebrate the opening of the Embassy of the Republic of Armenia in Muscat.
The event was held under the auspices of Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, and in the presence of Sayyid Badr bin Hamad Al Busaidi, Oman’s Foreign Minister, The Times of Oman reported.
The opening of the Armenian Embassy comes within the framework of the growing relations of friendship and cooperation between the two countries.
It reflects the two countries shared keenness to advance the horizons of cooperation and partnership across various fields, in a manner that serves mutual interests and supports opportunities for investment, trade, and cultural exchange.
During the ceremony, Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia delivered a speech in which he expressed his pride over the opening of his country's embassy in the Sultanate of Oman, The Times of Oman reported.
He emphasised that this step reflects the strength of bilateral relations and the shared desire to develop them, enhancing areas of cooperation to serve mutual interests.
In turn, Vahan Kostanyan, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia told Oman News Agency (ONA) that the joint relations between the Sultanate of Oman and the Republic of Armenia are dynamic and growing, noting that Oman was among the first Arab countries to establish diplomatic relations with Armenia.
He confirmed that bilateral relations between the two countries have witnessed continuous growth over the past two years, culminating in the decision to open an embassy for Armenia in Oman. Additionally, the foreign ministries of both countries hold continuous political consultations.
Kostanyan highlighted the importance of the economic pillar in joint cooperation for the upcoming period, emphasising several key sectors such as transport, advanced technology, artificial intelligence (AI), cloud services and mutual investments.
The Deputy Minister expressed his aspiration to receive delegations from the Sultanate of Oman in Armenia to exchange visions and ideas.
He also stressed the importance of organising joint events, holding bilateral meetings between private sector companies from both nations, and providing facilities that will further contribute to strengthening economic ties.
The embassy's opening was attended by several foreign ambassadors, members of the diplomatic and consular corps, state officials, private sector representatives, and members of the Armenian expatriate community residing in Oman, according to The Times of Oman.
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia also issued a statement regarding the event. It noted that the flag of the Republic of Armenia was raised in front of the embassy, the national anthems of both countries were played, and following a ceremonial ribbon-cutting, the opening of the embassy was officially announced.
The Armenian Foreign Minister introduced the Armenian Embassy to the Omani Foreign Minister, and a brief discussion took place with the participation of delegations from both countries.
The Government of Armenia had decided to open an embassy in Oman on April 10, 2025. Diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Sultanate of Oman were established on July 7, 1992.