Ադրբեջանում Ֆրանսիայի քաղաքացուն 10 տարվա ազատազրկման են դատապարտել լրտեսության մեղադրանքով
Ադրբեջանում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի օգտին լրտեսության մեջ մեղադրվող Մարտին Ռայանի և դավաճանության մեջ մեղադրվող Ազադ Մամեդլիի դեմ Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) կողմից հարուցված քրեական գործով վերջին դատական նիստը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությունը:
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում դատավոր Էլմին Ռուստամովի նախագահությամբ կայացած դատական նիստում ընթերցվել է դատավճիռը, որի համաձայն՝ ֆրանսիացի Մարտին Ռայանը դատապարտվել է 10 տարվա, իսկ Ազադ Մամեդլին՝ 12 տարվա ազատազրկման։
Երկու անձինք էլ իրենց պատիժը կկրեն խիստ ռեժիմի ուղղիչ հաստատությունում։
Դատարանը նաև որոշել է, որ պատիժն ամբողջությամբ կրելուց հետո Մարտին Ռայանը կարտաքսվի Ադրբեջանից։
Մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ հիմնավոր կասկածներ են առաջացել, որ Մարտին Ռայանը հանձնարարություններ է ստացել տեղեկություններ հավաքելու Ադրբեջանում արտադրված զենքի և զինամթերքի, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական բանակի համալրման, Ադրբեջանի զինված ուժերում ծառայող կամ պահեստազորից զորացրված անձանց, որոնց կարող էին զորակոչել համագործակցության համար, արտասահմանում ֆրանսերեն կրթություն ստացած անձանց, Ադրբեջանում գործող օտարերկրյա քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց, ինչպես նաև Ֆրանսիայի հետախուզական ծառայության անունից Ադրբեջանի միջոցով այլ երկրներ գաղտնի դրամական փոխանցումներ կազմակերպելու հնարավորությունների վերաբերյալ:
Բացի այդ, նա մեղադրվում է Մեծ Բրիտանիայի, Ալժիրի, Թուրքիայի, Պակիստանի, Իրանի, Չինաստանի, Սոմալիի, Կենտրոնական Ասիայի պետությունների և այլ երկրների հետ Ադրբեջանի համագործակցության և կապերի, ռազմական համագործակցության ծրագրերի, ինչպես նաև Ադրբեջան ներմուծված զենքի և զինամթերքի, այդ ոլորտներում գործունեություն ծավալելու վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքելու հանձնարարություններ ստանալու մեջ։
Մեղադրյալները ձերբակալվել էին 2023 թվականի դեկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) աշխատակիցների կողմից։
«Մերկորամա» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն Մարտին Ռայանին մեղադրանք էր առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 276-րդ հոդվածով (լրտեսություն):
Մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ Մարտին Ռայանը գաղտնի համագործակցելու համար հավաքագրվել էր Ֆրանսիայի Արտաքին անվտանգության գլխավոր վարչության (DGSE) աշխատակիցների կողմից, որոնք հետագայում Բաքվում հայտարարվել էին անցանկալի անձ և արտաքսվել երկրից։
Նույն քրեական գործով Մարտին Ռայանի հետ մեկտեղ Ադրբեջանի քաղաքացի Ազադ Մամեդլիին մեղադրանք էր առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 274-րդ հոդվածով (պետական դավաճանություն):

В Азербайджане гражданин Франции приговорен к 10 годам лишения свободы по обвинению в шпионаже
В Азербайджане состоялось заключительное судебное заседание по уголовному делу, возбужденному Службой государственной безопасности Азербайджана (СГБ) против Мартина Райана, обвиняемого в шпионаже в пользу Франции, и Азада Мамедли, обвиняемого в государственной измене.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на азербайджанское ИА АПА, на судебном заседании бакинского суда по тяжким преступлениям под председательством судьи Эльмина Рустамова был зачитан приговор, согласно которому француз Мартин Райан был приговорен к 10 годам лишения свободы, а Азад Мамедли — к 12 годам.
Оба лица будут отбывать наказание в исправительном учреждении строгого режима.
Суд также постановил, что Мартин Райан будет депортирован из Азербайджана после отбытия полного срока наказания.
Согласно обвинительному заключению, имеются «обоснованные подозрения», что Мартин Райан получал указания собирать информацию об оружии и боеприпасах, произведенных в Азербайджане, о пополнении азербайджанской армии во время 44-дневной войны 2020 года, о лицах, служащих в азербайджанских вооруженных силах или демобилизованных из резерва, которые могли быть призваны на сотрудничество, о лицах, получивших французское образование за рубежом, об иностранных гражданах и юридических лицах, действующих в Азербайджане, а также о возможности организации тайных денежных переводов в другие страны через Азербайджан от имени французской разведки.
Кроме того, он обвиняется в получении указаний собирать информацию о сотрудничестве и связях Азербайджана с Великобританией, Алжиром, Турцией, Пакистаном, Ираном, Китаем, Сомали, центральноазиатскими государствами и другими странами, о программах военного сотрудничества, а также об оружии и боеприпасах, импортируемых в Азербайджан, и о деятельности в этих областях.
Обвиняемые были арестованы 4 декабря 2023 года сотрудниками СГБ.
Мартин Райан, генеральный директор ООО «Меркорама», обвиняется по статье 276 Уголовного кодекса Азербайджана (шпионаж).
Согласно обвинительному заключению, Мартин Райан был завербован для тайного сотрудничества сотрудниками Главного управления внешней безопасности Франции (DGSE), которые впоследствии были объявлены персонами нон грата в Баку и депортированы из страны.
В том же уголовном деле, наряду с Мартином Райаном, гражданину Азербайджана Азаду Мамедли было предъявлено обвинение по статье 274 Уголовного кодекса Азербайджана (государственная измена).