Գերագույն հոգևոր խորհրդի մի խումբ աշխարհիկ անդամներ հարցաքննվել են դատական ակտը չկատարելու քրեական վարույթի շրջանակներում
Գերագույն հոգևոր խորհրդի մի խումբ աշխարհիկ անդամներ վկայի կարգավիճակով հարցաքննվել են Քննչական կոմիտեում։
«Արմենպրես»-ի տեղեկություններով հարցաքննվել են Գևորգ Դանիելյանը, Շահեն Կարամանուկյանը, Վահան Տեր-Ղևոնդյանը և Միքայել Մալխասյանը։
Նրանք հարցաքննվել են մի խումբ հոգևորականների կողմից դատական ակտը չկատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում։
Ավելի վաղ քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ  Հայ Առաքելական եկեղեցու 7 հոգևորականի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել դատական ակտը չկատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում։ Վարույթի շրջանակներում քրեական հետապնդում է հարուցվել Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի, Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանի,  Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանի,  Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի, Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի, Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և Մովսես քահանա Սահակյանի նկատմամբ։ Ավելի ուշ պարզ էր դարձել նաև, որ նույն վարույթի շրջանակներում քրեական հետապնդում էր հարուցվել նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ։ Բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը։
Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսը Հայ Առաքելական եկեղեցու Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատել էր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին։ Գևորգ Սարոյանը դատարանում վիճարկել էր այդ որոշումը, իսկ դատարանը որոշել էր, որ մինչև գործով վերջնական վճռի կայացումը Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը պետք է վերականգնվի Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։ Դրանից հետո, սակայն, Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսը Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին կարգալույծ էր հռչակել։

Группа светских членов Высшего духовного совета была допрошена в рамках уголовного дела по несоблюдению судебного акта
Следственный комитет допросил в качестве свидетелей группу светских лиц, которые являются членами Высшего духовного совета.
Как сообщает Арменпресс, были допрошены Геворг Даниелян, Шаген Караманукян, Ваан Тер-Гевондян и Микаел Малхасян.
Допрос проводился в рамках уголовного дела, возбужденного в связи с неисполнением группой представителей духовенства судебного акта.
Ранее Следственный комитет сообщил о возбуждении уголовного дела против 7 священнослужителей Армянской Апостольской Церкви в рамках уголовного производства по делу о неисполнении судебного акта. Уголовное дело против архиепископа Натана Ованнисяна, епископа Овнана Акопяна, епископа Макара Акопяна, епископа Мушега Бабаяна, архиепископа Айказуна Наджаряна, епископа Ваана Ованнисяна и священника Мовсеса Саакяна. Позже стало известно, что в рамках того же производства возбуждено уголовное дело также против Католикоса Всех Армян Гарегина II. В качестве меры пресечения в отношении всех этих лиц избран запрет на выезд.
Католикос Гарегин II освободил епископа Геворга Сарояна от должности предстоятеля Масяцотнинской епархии Армянской Апостольской Церкви. Геворг Сароян оспорил это решение в суде, и суд постановил, что епископ Геворг Сароян должен быть восстановлен в должности до вынесения окончательного решения по делу. Однако впоследствии католикос Гарегин II объявил епископа Геворга Сарояна низложенным.