ՌԴ-ի և Բահրեյնի ԱԳ նախարարները անհրաժեշտ են համարում բանակցություններ սկսել Իրանի հարցով
Ռուսաստանի և Բահրեյնի ԱԳ նախարարությունների ղեկավարներ Սերգեյ Լավրովը և Աբդել Լաթիֆ ազ Զայանին հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Պարսից ծոցի իրադրությունը Իրանի շուրջ հակամարտության ֆոնին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարարությունը:
«Զրույցի ընթացքում հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է Պարսից ծոցի գոտում իրադրության զարգացմանը լայնածավալ զինված հակամարտության պայմաններում, որն Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից չհրահրված ագրեսիայի հետևանք է», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն ընդգծել են ռազմական գործողությունները շուտափույթ դադարեցնելու և բանակցային գործընթաց սկսելու անհրաժեշտությունը՝ ողջամիտ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու նպատակով», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Կողմերն անընդունելի են համարել խաղաղ բնակչության ու կարևոր ենթակառուցվածքների թիրախավորումը։Լավրովը հաստատել է Մոսկվայի պատրաստակամությունը՝ օգտագործելու բոլոր հնարավորությունները Մերձավոր Արևելքում իրադրության կայունացմանը նպաստելու համար։

Министры иностранных дел России и Бахрейна считают необходимым начать переговоры по Ирану
Главы МИД Российской Федерации и Бахрейна Сергей Лавров и Абдель Латыф аз-Заяни обсудили в телефонном разговоре ситуацию в Персидском заливе, сложившуюся на фоне конфликта вокруг Ирана. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом информировало Министерство иностранных дел РФ.
“Основное внимание в ходе беседы было уделено развитию ситуации в зоне Персидского залива в условиях масштабного вооруженного конфликта, ставшего следствием неспровоцированной агрессии США и Израиля против Ирана”, — говорится в сообщении.
“Главы внешнеполитических ведомств подчеркнули необходимость скорейшего завершения военных действий и запуска переговорного процесса с целью поиска разумных компромиссных развязок. С обеих сторон акцентирована неприемлемость атак, ведущих к гибели мирного населения и разрушению критической инфраструктуры как в Иране, так и в соседних арабских странах, которые не являются участниками конфликта", - отметили в МИД РФ.
Стороны сочли неприемлемыми атаки на гражданское население и критические инфраструктуры. Лавров подтвердил готовность Москвы использовать все возможности для опказания содействия стабилизации ситуации на Ближнем Востоке.