Իրանի սպորտի նախարարը հայտարարել է, որ երկիրը չի կարող մասնակցել ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանը
Իրանի սպորտի նախարարը հայտարարել է, որ իրանական կողմի համար հնարավոր չէ մասնակցել 2026 թվականին Միացյալ Նահանգներում կայանալիք ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանը «Իրանի դեմ իրենց կատարած չարագործությունների պատճառով»։
«Նրանք մեզ երկու պատերազմ են պարտադրել ընդամենը ութ կամ ինը ամսվա ընթացքում և սպանել ու նահատակել են մեր հազարավոր մարդկանց։ Մեզ համար հնարավոր չէ մասնակցել Աշխարհի գավաթին», - Associated Press-ի հաղորդմամբ՝ պետական ​​հեռուստատեսությանն ասել է սպորտի նախարար Ահմադ Դոնյամալին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պաշտոնյաները CBS News-ին հայտնել են, որ նախագահ Թրամփն օրեր առաջ ՖԻՖԱ-ի ներկայացուցիչներին ասել է, որ իրենք ողջունում են Իրանի մասնակցությունն Աշխարհի առաջնությանը։ Այս հարցը քննարկվել է FIFA-ի նախագահ Ջանի Ինֆանտինոյի հետ Օվալաձև սենյակում հանդիպման ժամանակ։
Ինֆանտինոն Թրամփի հետ հանդիպումից հետո Instagram-ում գրել էր․ «Մեզ բոլորիս անհրաժեշտ է այնպիսի միջոցառում, ինչպիսին է ՖԻՖԱ-ի աշխարհի առաջնությունը, որը մարդկանց կմիավորի հիմա ավելի, քան երբևէ»:

Министр спорта Ирана заявил, что страна не может участвовать в чемпионате мира по футболу
Министр спорта Ирана заявил, что участие Ирана в чемпионате мира 2026 года по футболу в США невозможно «из-за враждебных действий, совершенных ими против Ирана».
«Они развязали против нас две войны всего за восемь или девять месяцев, убили и обрекли на мученическую смерть тысячи наших людей. Участие Ирана в чемпионате мира невозможно», — заявил министр спорта Ахмад Донямали государственному телевидению, передает Associated Press.
Как сообщает Арменпресс, официальные лица заявили CBS News, что президент Трамп несколько дней назад сказал представителям ФИФА, что они приветствуют участие Ирана в чемпионате мира. Этот вопрос обсуждался во время встречи с президентом ФИФА Джанни Инфантино в Овальном кабинете.
Инфантино написал в Instagram после встречи с Трампом: «Нам всем нужно такое событие, как чемпионат мира по футболу ФИФА, которое объединит людей сейчас как никогда».