Թրամփը հայտնել է իրանական 28 ականադիր նավ խոցելու մասին
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ամերիկյան զինված ուժերը մարտի 11-ի դրությամբ հարվածել են իրանական 28 ականադիր նավի։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է CBS News-ը։
«Այս պահի դրությամբ մենք խփել ենք 28 ականադիր նավի»,- ասել է Թրամփը լրագրողներին։
Հարցին, թե էլ ինչ է պետք անել, որպեսզի ռազմական գործողություններն Իրանում դադարեցվեն, Թրամփն ասել է․ «Նույնից ավելի շատ։ Եվ կտեսնենք, թե ինչպես կավարտվի այս ամենը։ Այս պահին նրանք կորցրել են իրենց նավատորմը, կորցրել են իրենց ռազմաօդային ուժերը, նրանք ընդհանրապես չունեն հակաօդային պաշտպանության սարքավորումներ։ Նրանք ռադար չունեն։ Նրանց առաջնորդները չկան։ Եվ մենք կարող էինք շատ ավելի վատ բան անել»։
Լրագրողները փորձել են ճշտել, արդյոք Թրամփը տեղեկություն ունի իրանական դպրոցի վրա հրթիռային հարձակման ու դրա մեղավորների մասին, ինչին ի պատասխան ԱՄՆ նախագահն ասել է․ «Ես տեղյակ չեմ դրանից»։
Տարբեր փորձագետներ, ինչպես նաև տեսանյութեր վկայում են, որ հարյուրից ավելի դպրոցականի մահվան պատճառ դարձած հարձակումն իրականացվել է ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից։ Այդուհանդերձ, նախկին հայտարարությունների ժամանակ Թրամփը հերքել էր այդ տեղեկությունը՝ ասելով, որ հնարավոր է՝ հենց իրանական կողմն է սխալմամբ թիրախավորել դպրոցը։

Трамп объявил о потоплении 28 иранских минных катеров за один день
Президент США Дональд Трамп заявил, что 11 марта американские военные потопили 28 иранских минных катеров. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает CBS News.
«Мы уже поразили 28 минных катеров», — заявил Трамп журналистам.
На вопрос о том, что еще нужно сделать, чтобы остановить боевые действия в Иране, Трамп ответил: «Продолжаем в том же духе. И посмотрим, чем все это закончится. На данный момент они потеряли свой флот, свои военно-воздушные силы, у них вообще нет средств ПВО. У них нет радаров. Их лидеров нет. И мы могли бы сделать гораздо хуже».
Журналисты попытались уточнить, располагает ли Трамп информацией о ракетном ударе по иранской школе и о том, кто за него ответственен, на что президент США ответил: «Мне об этом ничего не известно».
Различные эксперты, а также видеозаписи указывают на то, что атака, в результате которой погибло более ста школьников, была совершена американскими военными. Однако в предыдущих заявлениях Трамп опроверг эту информацию, заявив, что возможно, иранская сторона по ошибке нанесла удар по школе.