Սպահանում հարձակման հետևանքով վնասվել է ՌԴ գլխավոր հյուպատոսարանը
Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսության շենքն Իրանի Սպահան քաղաքում վնասվել է մարտի 8-ին մոտակայքում գտնվող նահանգապետի գրասենյակի վրա իրականացված հարձակման ժամանակ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան։
«Ծառայողական շենքում և բնակելի հատվածում կոտրվել են ապակիներ, հարվածային ալիքը հետ է շպրտել մի քանի աշխատակիցների։ Բարեբախտաբար, զոհեր կամ լուրջ վնասվածքներ չեն եղել», - ասվում է Զախարովայի հայտարարության մեջ։
ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ Ռուսաստանը պահանջում է, որ տարածաշրջանում հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերը խստորեն հարգեն դիվանագիտական ​​կառույցների անձեռնմխելիությունը։ Նա հիշեցրել է, որ դիվանագիտական ​​առաքելությունների վրա հարձակումը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է։

В результате ударов по Исфахану повреждения получило генконсульство России
8 марта при атаке на офис губернатора повреждения получило здание генерального консульства РФ в Исфахане, расположенное неподалеку. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила пресс-секретарь МИД РФ Мария Захарова.
“В служебном корпусе и жилом секторе были разбиты стекла, ударная волна отбросила нескольких сотрудников. К счастью, обошлось без жертв и серьезных травм”, — сообщила Захарова.
Пресс-секретарь МИД отметила, что Россия требует от всех сторон, участвующих в конфликте в регионе, строгого соблюдения неприкосновенности дипломатических учреждений. Она напомнила, что нападения на дипломатические представительства являются грубым нарушением международного права.