Թրամփը հայտարարել է, որ «հիասթափված է» Իրանի նոր գերագույն առաջնորդի ընտրությամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Ալի Խամենեիի որդի Մոջթաբա Խամենեիին գերագույն առաջնորդ նշանակելու Իրանի որոշումը հիասթափեցրել է իրեն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ Թրամփի զրույցի տեսանյութը տարածել է Fox News-ը։
«Ես հիասթափված էի, որովհետև մենք կարծում ենք, որ դա կհանգեցնի նույն խնդրին այդ երկրի համար։ Ես հիասթափված էի՝ տեսնելով նրանց ընտրությունը», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Նա նաև նշել է, որ «տեղին չէր լինի» ասել՝ արդյոք Իրանի նոր ղեկավարը կթիրախավորվի, ինչպես դա տեղի ունեցավ նրա հոր՝ այաթոլլա Ալի Խամենեիի հետ, որը սպանվել էր փետրվարի 28-ին՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածների առաջին օրը։
Թրամփը նաև ասել է, որ իրեն դուր էր գալիս այն միտքը, որ Իրանի ղեկավարն ընտրվեր «ներքին» թեկնածուների խմբից, ինչպես դա եղավ Վենեսուելայի դեպքում, երբ փոխնախագահ Դելսի Ռոդրիգեսը նշանակվեց նախագահ՝ ԱՄՆ ուժերի կողմից նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի ձերբակալությունից և ԱՄՆ տեղափոխելուց հետո։

Trump says he is 'disappointed' that Mojtaba Khamenei became Iran's supreme leader
U.S. ‌President Donald Trump said on Monday he was "disappointed" that ​Iran named Mojtaba ​Khamenei to succeed his ⁠slain father Ayatollah ​Ali Khamenei as the ​supreme leader of the country.
"We think it's going to ​lead to just ​more of the same problem ‌for ⁠the country," Reuters quoted Trump as saying at a press conference in ​Florida.
When ​asked ⁠whether the new leader had a ​target on his ​back, ⁠Trump said it would be "inappropriate" to say ⁠whether ​or not ​he does.
Trump earlier told Fox News he was “not happy” following the announcement of Mojtaba's appointment.
The U.S. President previously argued that Mojtaba wasn’t a viable choice to lead Iran and indicated that the U.S. wouldn’t support that line of succession. “Khamenei's son is unacceptable to me. We want someone that will bring harmony and peace to Iran,” Trump told Axios on Thursday.
Trump wanted to be actively involved in the selection of Iran’s new leader, similar to the situation that unfolded after U.S. forces captured Venezuela’s fallen President Nicolás Maduro in January.