Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը «բավական արագ կավարտվի»
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը պատրաստվում էր «մեկ շաբաթվա ընթացքում» հարձակվել ԱՄՆ-ի վրա։ Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, պատերազմը կարճատև կլինի, բայց դեռ վերջնական հաղթանակի հասնել չի հաջողվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Ֆլորիդայում հանրապետական կոնգրեսականների առջև ելույթում, որի տեսանյութը տարածել է PBS News-ը։
Թրամփն անդրադարձել է դեմոկրատների քննադատություններին այն մասին, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ոչ մի պատճառ չունեին Իրանի վրա հարձակվելու։
«Ես ձեզ կասեմ լավագույն պատճառը՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում նրանք պատրաստվում էին հարձակվել մեզ վրա, 100%-ով։ Նրանք պատրաստ էին։ Նրանք ավելի շատ հրթիռներ ունեին, քան բոլորը կարծում էին, և նրանք պատրաստվում էին հարձակվել մեզ վրա, նրանք պատրաստվում էին հարձակվել ամբողջ Մերձավոր Արևելքի և Իսրայելի վրա», - ասել է Թրամփը։
Ըստ ԱՄՆ նախագահի՝ եթե Իրանը միջուկային զենք ունենար, ապա այն կօգտագործեր Իսրայելի դեմ, և դա կլիներ լուրջ գրոհ։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն իսրայելցի գործընկերների հետ «ջախջախում է թշնամուն»։
ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ իրանական հրթիռային օբյեկտների և մեկնարկային կայանքների 80%-ը ոչնչացվել է։ Բացի այդ, նրա պնդմամբ, ոչնչացվել են անօդաչու թռչող սարքերը և դրանց արտադրության վայրերը։
«Մենք շատ ավելի ապահով աշխարհ կունենանք, երբ այս ամենն ավարտվի, իսկ այս ամենը բավական շուտ է ավարտվելու», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Նա նաև նշել է, որ Իրանի դեմ դեռ հաղթանակ չի տարվել։
«Մենք արդեն շատ առումներով հաղթել ենք, բայց բավարար չափով չենք հաղթել։ Մենք առաջ ենք շարժվում՝ ավելի վճռական, քան երբևէ, որպեսզի հասնենք վերջնական հաղթանակի, որը մեկընդմիշտ վերջ կդնի այս վաղեմի վտանգին», - ասել է Թրամփը։
Իր հերթին, Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության շուտափույթ ավարտի մասին Թրամփի հայտարարությունից հետո նավթի գինը նվազել է. Brent տեսակի նավթի գինը նվազել է 4,4%-ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց 94,79 դոլարի, իսկ WTI նավթի գինը՝ 4%-ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց 90,96 դոլարի։

Трамп заявил, что война с Ираном “закончится достаточно быстро”
Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран якобы “в течение недели” готовился атаковать Соединенные Штаты. Вместе с тем он отметил, что война будет короткой, хотя окончательной победы еще не достигнуто. Как передает “Арменпресс”, это он заявил в своей речи перед конгрессменами-республиканцами во Флориде, видеозапись которой распространил PBS News.
Трамп ответил на критику демократов, утверждавших, что у США и Израиля не было оснований для нападения на Иран.
“Я приведу вам самый веский довод (начала войны против Ирана): в течение недели они собирались напасть на нас. У них были все эти ракеты - в гораздо большем количестве, чем кто-либо мог представить. И они на 100% собирались атаковать нас, но они также собирались ударить по всему Ближнему Востоку и Израилю”, — заявил Трамп.
По словам президента США, если бы у Ирана было ядерное оружие, они бы использовали его против Израиля, и это было бы серьезным нападением.
Он отметил, что Соединенные Штаты вместе со своими израильскими партнерами “разгромили врага”.
По словам президента США, 80% иранских ракетных объектов и пусковых площадок уничтожены. Кроме того, он заявил об уничтожении беспилотников и мест их производства.
“Когда всё это закончится, мир станет намного безопаснее, и это скоро закончится”, — сказал президент США.
Хотя, он также отметил, что победа над Ираном ещё полностью не одержана.
“Мы уже одержали победу во многих отношениях, но нам этого недостаточно. Мы движемся вперед, полные решимости как никогда прежде добиться окончательной победы, которая раз и навсегда положит конец этой давней опасности”, — заявил Трамп.
Агентство Reuters сообщило, что цены на нефть упали после заявления Трампа о скором завершении конфликта на Ближнем Востоке. Цена на нефть марки Brent упала на 4,4% до 94,79 доллара за баррель, а цена на нефть марки WTI — на 4% до 90,96 доллара за баррель.