ՀՀ վարչապետը ելույթ կունենա Եվրոպական խորհրդարանում
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 11-ին, Ստրասբուրգի ժամանակով 12:00-ին, ելույթ կունենա Եվրոպական խորհրդարանում: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ԵԽ-ի տարածած հաղորդագրությունից:
Սա Հայաստանի վարչապետի երկրորդ ելույթն է Եվրախորհրդարանում, նախորդ՝ 2023 թվականի այցից հետո:
Հաղորդագրությունում ընդգծվում է այն հանգամանքը, որ Փաշինյանի ելույթը տեղի է ունենալու 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, որոնք, ինչպես սպասվում է, կուրվագծեն երկրի արագ զարգացող հարաբերությունների և Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման ուղին:
«Հայաստանի կառավարությունը հանձնառու է Բաքվի հետ երկարատև խաղաղության հասնելուն և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, Արևմուտքի հետ մերձեցմանն ու ԵՄ-ին ապագայում հնարավոր անդամակցության հայտ ներկայացնելուն»,-ասված է հաղորդագրությունում:
Նշվում է նաև, որ ԵՄ-ն այժմ վիզաների ազատականացման երկխոսություն է վարում Հայաստանի հետ, իսկ մայիսի 5-ին նախատեսված է ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողով:

Pashinyan to address European Parliament
Pashinyan will deliver the speech on Wednesday at 12:00 local time in Strasbourg, the European Parliament’s press service said in a statement.
“Mr Pashinyan’s address comes ahead of Armenia’s parliamentary elections on 7 June 2026, which are expected to chart the way forward for the country’s rapidly evolving relations with the EU and peace process with neighbouring Azerbaijan. The Armenian government is committed to achieving a lasting peace with Baku and a normalisation of relations with Türkiye, rapprochement with the West, and a possible future EU accession bid. In addition, the European Union is currently holding a visa liberalisation dialogue with Armenia and a dedicated EU-Armenia summit is planned for 5 May. This will be Mr Pashinyan’s second speech in the European Parliament, following a previous visit in 2023,” the European Parliament’s press service said.