ՀՀ վարչապետը ելույթ կունենա Եվրոպական խորհրդարանում
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 11-ին, Ստրասբուրգի ժամանակով 12:00-ին, ելույթ կունենա Եվրոպական խորհրդարանում: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ԵԽ-ի տարածած հաղորդագրությունից:
Սա Հայաստանի վարչապետի երկրորդ ելույթն է Եվրախորհրդարանում, նախորդ՝ 2023 թվականի այցից հետո:
Հաղորդագրությունում ընդգծվում է այն հանգամանքը, որ Փաշինյանի ելույթը տեղի է ունենալու 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, որոնք, ինչպես սպասվում է, կուրվագծեն երկրի արագ զարգացող հարաբերությունների և Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման ուղին:
«Հայաստանի կառավարությունը հանձնառու է Բաքվի հետ երկարատև խաղաղության հասնելուն և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, Արևմուտքի հետ մերձեցմանն ու ԵՄ-ին ապագայում հնարավոր անդամակցության հայտ ներկայացնելուն»,-ասված է հաղորդագրությունում:
Նշվում է նաև, որ ԵՄ-ն այժմ վիզաների ազատականացման երկխոսություն է վարում Հայաստանի հետ, իսկ մայիսի 5-ին նախատեսված է ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողով:

Премьер-министр Армении выступит в Европейском парламенте
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 11 марта в 12:00 по страсбургскому времени выступит в Европейском парламенте. Об этом передает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение Европарламента.
Это второе выступление премьер-министра Армении в Европейском парламенте, первое состоялось в 2023 году.
В сообщении подчеркивается, что выступление Пашиняна состоится в преддверии парламентскиъ выборов в Армении 7 июня 2026 года, которые, как ожидается, определят дальнейший путь развития быстро развивающихся отношений страны и мирного процесса с Азербайджаном.
«Правительство Армении привержено достижению прочного мира с Баку и нормализации отношений с Турцией, сближению с Западом и возможной подаче заявки на членство в ЕС в будущем», — говорится в сообщении.
Также отмечается, что в настоящее время ЕС ведет диалог с Арменией по либерализации визового режима, а саммит ЕС-Армения запланирован на 5 мая.