Թրամփը նավթի գնի աճը համարում է ոչ մեծ վճար ԱՄՆ-ի և աշխարհի անվտանգության դիմաց
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նավթի գնի աճը համարում է ոչ մեծ վճար անվտանգության և խաղաղության դիմաց։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Նավթի գնի կարճաժամկետ (խմբ.՝ բարձրացումը), որն արագ կնվազի, երբ Իրանի կողմից միջուկային սպառնալիքը վերացվի, շատ փոքր վճար է ԱՄՆ-ի և աշխարհի անվտանգության և խաղաղության համար։ Միայն հիմարներն են այլ կերպ մտածում», - գրել է Թրամփը։
Ավելի վաղ Brent տեսակի նավթի գինը Լոնդոնի ICE բորսայում մեկ բարելի դիմաց կազմել է 116,83 դոլար՝ նախորդ սակարկությունների փակման տվյալներով բարձրանալով 26,04%-ով:
Սա տեղի է ունեցել Իրանի դեմ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի մեկնարկած ռազմական գործողությունների և Մերձավոր Արևելքի երկրների էներգետիկ օբյեկտների և այնտեղ տեղակայված ամերիկյան ռազմակայանների դեմ իրանական պատասխան հարվածների ու Հորմուզի նեղուցի փաստացի արգելափակման պատճառով։

Trump says rising oil prices ‘a very small price to pay’ for ‘safety and peace’
U.S. President Donald Trump said Sunday that the increasing prices of oil are “a very small price to pay” for “safety and peace” amid the U.S. conflict with Iran.
“Short term oil prices, which will drop rapidly when the destruction of the Iran nuclear threat is over, is a very small price to pay for U.S.A., and World, Safety and Peace,” Trump said in a Truth Social post.
“ONLY FOOLS WOULD THINK DIFFERENTLY!” he added.
Oil prices spiked near $120 per barrel before falling back slightly on Monday as the Iran war intensified.
Amid the attacks, Iran closed the Strait of Hormuz, one of the most strategically important oil passages in the world, carrying about 20% of the global oil supply.