Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմն ավարտելու որոշում կկայացնի Նեթանյահուի հետ համատեղ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ պատերազմը դադարեցնելու որոշումը կլինի «փոխադարձ» որոշում, որը կկայացվի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ միասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է The Times of Israel-ի հետ հեռախոսային հարցազրույցում։
Ըստ պարբերականի՝ Թրամփը նշել է, որ Նեթանյահուն հակամարտության ավարտի հարցում դերակատարում կունենա, սակայն վերջնական որոշումը կկայացնի ինքը։
«Կարծում եմ՝ դա փոխադարձ է... որոշ առումով։ Մենք խոսում ենք։ Ես համապատասխան ժամանակ որոշում կկայացնեմ, բայց ամեն ինչ պետք է հաշվի առնվի», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Նա  նաև ասել է, որ Իրանը կոչնչացներ Իսրայելին, եթե ինքը և Նեթանյահուն չլինեին։
«Իրանը պատրաստվում էր ոչնչացնել Իսրայելը և դրա շուրջ գտնվող ամեն բան... Մենք աշխատել ենք միասին։ Մենք ոչնչացրել ենք մի երկիր, որը ցանկանում էր ոչնչացնել Իսրայելը»,- ասել է Թրամփը։
Հարցին՝ արդյոք Իսրայելը կարող է շարունակել պատերազմն Իրանի դեմ, նույնիսկ եթե ԱՄՆ-ն որոշի դադարեցնել իր հարձակումները, Թրամփը նշել է, որ դրա անհրաժեշտությունը չի լինի։
Մարտի 6-ին Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնն ակնկալում է, որ Իրանի դեմ ռազմական գործողությունները կտևեն 4-ից 6 շաբաթ։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելն Իրանի դեմ համատեղ ռազմական գործողություն են սկսել փետրվարի 28-ից՝ մեղադրելով Թեհրանին հրթիռային և միջուկային ծրագիրը զարգացնելու համար։ Իրանը հերքել է մեղադրանքները և պատասխան հարվածներ է հասցնում Իսրայելին, ինչպես նաև տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Իրանում զոհերի թիվը գերազանցել է 1300-ը, Իսրայելը հայտնել է 10-ից ավելի զոհի մասին, ԱՄՆ-ն էլ նշել է ռազմական գործողության ընթացքում 7 զինծառայողի զոհվելու մասին։ Շուրջ 2 տասնյակ զոհ կա Մերձավոր Արևելքի տարբեր երկրներում։ Լիբանանում, որտեղից «Հեզբոլլահ»-ը հարվածներ է հասցրել Իսրայելին, իսրայելական պատասխան հարվածներից զոհերի թիվը գերազանցել է 390-ը։

Трамп заявил, что решение о прекращении войны с Ираном будет принято совместно с премьером Израиля Нетаньяху
Президент США Дональд Трамп заявил, что решение о прекращении войны с Ираном будет «взаимным» и будет принято совместно с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
По сообщению «Арменпресс», он сказал это в телефонном интервью газете The Times of Israel.
По данным газеты, Трамп отметил, что Нетаньяху сыграет свою роль в прекращении конфликта, но окончательное решение будет принято им.
«Я думаю, что это будет взаимным… в некотором смысле. Мы ведем переговоры. Я приму решение в подходящее время, но все должно быть учтено», — сказал президент США.
Он также заявил, что Иран уничтожил бы Израиль, если бы не он и Нетаньяху.
«Иран собирался уничтожить Израиль и все вокруг него… Мы работали вместе. Мы уничтожили страну, которая хотела уничтожить Израиль», — сказал Трамп.
На вопрос о том, сможет ли Израиль продолжить войну против Ирана, даже если США решат прекратить свои атаки, Трамп ответил, что в этом не будет необходимости.
6 марта пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт заявила, что Вашингтон ожидает, что военные действия против Ирана продлятся от 4 до 6 недель.
28 февраля США и Израиль начали совместную военную операцию против Ирана, обвинив Тегеран в разработке ракетной и ядерной программы. Иран отрицает обвинения и наносит ответные удары по Израилю, а также по американским военным базам в регионе. Число погибших в Иране превысило 1300 человек, Израиль сообщил о более чем 10 погибших, а США сообщили о гибели 7 солдат во время военной операции. В различных странах Ближнего Востока погибло около 20 человек. В Ливане, откуда «Хезболла» наносит удары по Израилю, число погибших в результате ответных израильских ударов превысило 390 человек.