Լավրովը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել ագրեսիան Մերձավոր Արևելքում
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է անմիջապես դադարեցնել ագրեսիան Մերձավոր Արևելքում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է, որ վերջ տրվեն Ծոցի երկրների տառապանքներին։
«Մենք չենք կարող ընդունել այն տրամաբանությունը, որ Իրանի գործողությունները անընդունելի են, իսկ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի արած ամեն ինչ անքննելի է։ Մենք կողմ ենք ագրեսիայի անհապաղ դադարեցմանը», - ընդգծել է նախարարը՝ դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ։
Լավրովը հայտնել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է Իրանում կրակի դադարեցման մասին բանաձև պատրաստել ու ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում։
«Մեր ամերիկացի գործընկերները, Իսրայելը հրապարակավ հայտարարում, որ այս ռեժիմը անօրինական է։ Սա նրանց կարծիքն է, որն ուղղակիորեն հակասում է Միավորված Ազգերի կազմակերպության բոլոր անդամների կարծիքին։ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությունը ՄԱԿ-ի լիիրավ անդամ է, և նրա բոլոր իրավունքները պետք է հարգվեն, այդ թվում՝ սեփական կյանքը կազմակերպելու իրավունքը՝ առանց որևէ մեկի կողմից Իրանի ժողովրդի անունից որոշումներ կայացնելու»,- հայտարարել է Լավրովը։

Лавров призвал к немедленному прекращению агрессии на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров заявил о необходимости немедленного прекращения агрессии на Ближнем Востоке. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
Он подчеркнул, что Россия хочет хочет положить конец страданиям стран Персидского залива.
“Мы не можем принять логику, согласно которой действия Ирана неприемлемы, а все, что делают США и Израиль, остается без внимания. Мы выступаем за немедленное прекращение агрессии”, — подчеркнул министр на встрече с послами.
Лавров заявил, что Россия готова подготовить резолюцию о прекращении огня в Иране и представить ее в Совет Безопасности ООН.
“Наши американские коллеги и Израиль, публично заявляют, что этот режим является незаконным. Это их мнение, которое прямо противоречит мнению всех членов Организации Объединенных Наций. Правительство Исламской Республики Иран является полноправным членом ООН, и все его права должны уважаться, включая право организовывать свою жизнь без принятия решений кем-либо, а от имени иранского народа”, — заявил Лавров.