Իրաքի ԱԳ նախարարը Լավրովի հետ քննարկել է տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման ուղիները
Իրաքի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Ֆուադ Հուսեյնը և Սերգեյ Լավրովը քննարկել են տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման ուղիները՝ Իրանին հարվածների և էներգաշուկայի համար հետևանքների ֆոնին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին հաղորդել է Իրաքի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Չորեքշաբթի օրը՝ 2026 թվականի մարտի 4-ին, փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Ֆուադ Հուսեյնը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Զրույցի ընթացքում նրանք քննարկել են տարածաշրջանում ռազմական իրադրությունը, որը սրընթաց վատթարանում է, դրա քաղաքական և տնտեսական հետևանքները, այդ թվում՝ դրա ազդեցությունը էներգետիկ շուկայի վրա», - նշել են նախարարությունում։

Министр иностранных дел Ирака обсудил с Лавровым пути снижения напряженности в регионе
Министры иностранных дел Ирака и России Фуад Хусейн и Сергей Лавров обсудили пути снижения напряженности в регионе на фоне ударов по Ирану и их последствий для энергетического рынка.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на “РИА Новости”, об этом сообщила пресс-служба МИД Ирака.
“В среду, 4 марта 2026 года, заместитель премьер-министра и министр иностранных дел Фуад Хусейн провел телефонный разговор с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым. В ходе разговора они обсудили военную ситуацию в регионе, которая стремительно ухудшается, ее политические и экономические последствия, в том числе ее влияние на энергетический рынок”, — говорится в сообщении министерства.
США и Израиль наносят удары по Ирану с 28 февраля, называя это “превентивным” ударом. Они утверждают, что Иран разрабатывает программу баллистических ракет большой дальности и стремится к созданию ядерного оружия. Тегеран отрицает эти обвинения и отвечает ударами по Израилю, а также по американским военным базам и энергетическим объектам в странах Ближнего Востока.