Արաղչին Թրամփին մեղադրել է «անիրատեսական սպասումների» պատճառով Իրան-ԱՄՆ բանակցությունները խափանելու համար
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «անիրատեսական սպասումները» հանգեցրին Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ բանակցությունների խափանման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Արաղչին գրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում։
«Երբ բարդ միջուկային բանակցությունները դիտարկվում են որպես անշարժ գույքի գործարք, և մեծ ստերը մթագնում են իրականությունը, անիրատեսական սպասումները երբեք չեն կարող իրականանալ», - գրել է դիվանագետը։
Նա հավելել է, որ այդ ամենի արդյունքում «զայրույթից ռմբակոծվեց բանակցությունների սեղանը»։
«Պրն. Թրամփը դավաճանեց դիվանագիտությանը և իրեն ընտրած ամերիկացիներին», - եզրափակել է Արաղչին։
Փետրվարին Օմանում և Ժնևում Օմանի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների երեք փուլ, որոնցից վերջինը՝ փետրվարի 26-ին։ Իրանը միջուկային խնդրին ուղղված բանակցությունների արդյունքները որակել էր որպես դրական և հայտարարել քննարկումները շարունակելու պատրաստակամության մասին։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը հարվածներ հասցրեցին Իրանին՝ դա հիմնավորելով Թեհրանից բխող հրթիռային և միջուկային սպառնալիքներով: Ավելի վաղ Իրանի հետ բանակցություններում ամերիկյան կողմի բանակցող, ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը հայտարարել էր, որ իրենք իրանական կողմի հետ երկրորդ հանդիպումից հետո հասկացել են, որ համաձայնության հասնել չի հաջողվի։

Арагчи обвинил Трампа в срыве ирано-американских переговоров из-за “нереалистичных ожиданий”
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что “нереалистичные ожидания” президента США Дональда Трампа привели к срыву переговоров по иранской ядерной проблеме. Как сообщает “Арменпресс”, Арагчи написал об этом на своей странице в социальной сети X.
“Когда сложные ядерные переговоры рассматриваются как сделка с недвижимостью, и когда большая ложь затуманивает реальность, нереалистичные ожидания никогда не оправдаются”, — написал главный дипломат Ирана.
Он добавил” “Результат? Бомбардировка стола переговоров из мести”.
“Господин Трамп предал дипломатию и американцев, которые его избрали”, — заключил Арагчи.
В феврале в Омане и Женеве при посредничестве Омана состоялись три раунда американо-иранских переговоров, последний из которых прошел 26 февраля. Иран назвал результаты переговоров по ядерной проблеме позитивными и заявил о готовности продолжать обсуждения.
28 февраля США и Израиль нанесли удары по Ирану, сославшись на ракетные и ядерные угрозы со стороны Тегерана. Ранее Стив Уиткофф, американский переговорщик с Ираном и специальный посланник президента США, заявил, что после второй встречи с иранской стороной они поняли, что достичь соглашения им не удастся.