Թրամփը սպառնացել է դադարեցնել առևտուրն Իսպանիայի հետ՝ Իրանի դեմ գործողություններում իր ռազմաբազաների օգտագործումն արգելելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է դադարեցնել Իսպանիայի հետ ողջ առևտուրն այն բանից հետո, երբ Իսպանիան արգելել է ԱՄՆ-ին օգտագործել իր ռազմաբազաներն Իրանի դեմ գործողություններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում Թրամփն ասել է, որ Իսպանիան «սարսափելի» է եղել, և որ ինքը «պատրաստվում է դադարեցնել ողջ առևտուրը»։
«Մենք չենք ուզում որևէ կապ ունենալ Իսպանիայի հետ, - ասել է նա։ - Ես կարող եմ վաղը կամ նույնիսկ այսօր դադարեցնել Իսպանիայի հետ կապված ամեն ինչ, Իսպանիայի հետ կապված բոլոր գործերը», - նշել է Թրամփը։
Թրամփը և ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը պնդել են, որ ԱՄՆ-ն կարող է օրինականորեն արգելք դնել Իսպանիայից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ։
Թրամփը նաև դժգոհություն է հայտնել Իսպանիայի կառավարությունից այն բանի համար, որ նրանք հրաժարվել են ենթարկվել ՆԱՏՕ-ի պահանջին և երկրի պաշտպանական ծախսերը հասցնել համախառն ներքին արդյունքի 5%-ին՝ ի տարբերություն շատ այլ եվրոպական երկրների։
Թրամփն ավելի վաղ առաջարկել էր Իսպանիային տնտեսական պատժամիջոցների ենթարկել։
Իսպանիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ վարչակազմը ցանկանում է վերանայել Իսպանիայի հետ իր առևտրային հարաբերությունները, ապա պետք է հարգի մասնավոր ընկերությունների ինքնավարությունը, միջազգային իրավունքը և ԵՄ-ի ու ԱՄՆ-ի միջև երկկողմ համաձայնագրերը։
Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսն ավելի վաղ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումներն Իրանի վրա անվանել էր «անհիմն, վտանգավոր ռազմական միջամտություն», որը խախտում է միջազգային իրավունքը։
Փետրվարի 28-ին Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը «կանխարգելիչ» ռազմական գործողություն են սկսել Իրանի դեմ: Սպիտակ տունը հարձակումը հիմնավորել է Թեհրանից բխող հրթիռային և միջուկային սպառնալիքներով: Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է լայնածավալ պատասխան գործողության մասին՝ հարվածներ հասցնելով Իսրայելին, ինչպես նաև ամերիկյան ռազմաբազաների և էներգետիկ օբյեկտների Բահրեյնում, Հորդանանում, Կատարում, Քուվեյթում, ԱՄԷ-ում, Սաուդյան Արաբիայում, Օմանում: Հարվածի է ենթարկվել նաև Կիպրոսում բրիտանական ավիաբազան։

Трамп пригрозил прекратить торговлю с Испанией за запрет на использование ее военных баз в операциях против Ирана
Президент США Дональд Трамп пригрозил полностью прекратить торговлю с Испанией после того, как страна запретила США использовать свои военные базы в операциях против Ирана. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на BBC.
Выступая перед журналистами в Белом доме, Трамп заявил, что Испания “ведет себя ужасно” и что он “собирается полностью прекратить торговлю”.
“Мы не хотим иметь с ней ничего общего”, — заявил он. “Я могу прекратить все, что связано с Испанией, завтра или даже сегодня”, — добавил Трамп.
Трамп и министр финансов Скотт Бессент настаивали на том, что США имеют законное право ввести запрет на импорт из Испании.
Трамп также выразил недовольство испанским правительством за отказ выполнить требование НАТО об увеличении расходов на оборону до 5% валового внутреннего продукта, в отличие от многих других европейских стран.
Ранее Трамп предлагал ввести экономические санкции против Испании.
Правительство Испании ответило, что, если администрация США хочет пересмотреть свои торговые отношения с Испанией, она должна уважать автономию частных компаний, международное право и двусторонние соглашения между ЕС и США.
Премьер-министр Испании Педро Санчес ранее назвал атаки США и Израиля на Иран “неоправданной, опасной военной интервенцией”, нарушающей международное право.
28 февраля США и Израиль начали “превентивную” военную операцию против Ирана. Белый дом оправдывает атаку ракетными и ядерными угрозами, исходящими из Тегерана. Корпус стражей исламской революции объявил о широкомасштабном ответном ударе по Израилю, а также по американским военным базам и энергетическим объектам в Бахрейне, Иордании, Катаре, Кувейте, ОАЭ, Саудовской Аравии и Омане. Также была атакована британская авиабаза на Кипре.