ԱՀԿ-ն կոչ է անում չթիրախավորել քաղաքացիական անձանց ու բուժհաստատությունները
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կոչ է արել զերծ մնալ Մերձավոր Արևելքում քաղաքացիական անձանց և առողջապահական հաստատություններին հասցվող հարվածներից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԱՀԿ ներկայացուցիչ Հանան Բալխին X-ում արած գրառման մեջ նշել է․«Քաղաքացիական անձանց և առողջապահության պաշտպանությունը պետք է լինի բացարձակ։ Բոլոր կողմերը պետք է… ապահովեն բժշկական հաստատությունների պաշտպանությունը»։
Ավելի վաղ հայտարարություն էր արել նաև ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը՝ անդրադառնալով իրանական ԶԼՄ-ների տեղեկությանն այն մասին, որ թիրախավորվել է Թեհրանի Գանդի հիվանդանոցը։ «Խիստ մտահոգիչ են տեղեկություններն այն մասին, որ Իրանի մայրաքաղաքի այսօրվա ռմբակոծության ժամանակ վնասվել է Թեհրանի Գանդիի հիվանդանոցը։
ԱՀԿ-ն աշխատում է ճշտել կատարվածը։ Սակայն սա հիշեցում է, որ պետք է ձեռնարկվեն բոլոր ջանքերը՝ կանխելու առողջապահական հաստատությունների ներքաշումը ընթացող հակամարտության մեջ։ Առողջապահական հաստատությունները պաշտպանված են միջազգային մարդասիրական իրավունքով։ Առողջապահությունը թիրախ չէ»,- գրել է նա X-ում։

ВОЗ призывает не наносить удары по гражданскому населению и медицинским учреждениям
Всемирная организация здравоохранения призвала воздерживаться от ударов по гражданскому населению и медицинским учреждениям на Ближнем Востоке.
Как сообщает “Арменпресс”, представитель ВОЗ Ханан Балхи написала в X: “Защита гражданского населения и его здоровья должна быть абсолютной. Все стороны должны обеспечить защиту медицинских учреждений”.
Ранее генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус также сделал заявление, касаясь информации иранских СМИ о том, что был нанесен удар по больнице Ганди в Тегеране. “Информация о том, что больница Ганди в Тегеране была повреждена во время сегодняшней бомбардировки в иранской столице, вызывает глубокую озабоченность.
ВОЗ работает над выяснением обстоятельств произошедшего. Однако это напоминание о том, что необходимо приложить все усилия для предотвращения вовлечения медицинских учреждений в продолжающийся конфликт. Медицинские учреждения защищены международным гуманитарным правом. Медицинские учреждения не являются целью”, — написал он в X.