Ումերովը հայտարարել է ռուս-ուկրաինական բանակցությունների արդյունքների մասին
Ժնևում Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև բանակցությունների ընթացքում հաջողվել է պարզաբանել հարցերի մի մասը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականից, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար և ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար Ռուստեմ Ումերովը։
Նրա խոսքով՝ պատվիրակության կազմում աշխատել են քաղաքական և զինվորական թիմերը։ Նրանք քննարկել են անվտանգության պարամետրերը և հնարավոր լուծումների իրականացման մեխանիզմները։ Որոշ հարցեր պարզաբանվել են, մինչդեռ մյուսների լրացուցիչ համաձայնեցումը շարունակվում է։
«Մենք կենտրոնացած ենք գործընթացն ավարտելու համար անհրաժեշտ հիմնական դրույթների մշակման վրա։ Սա բարդ աշխատանք է, որը պահանջում է բոլոր կողմերի համաձայնությունը և ժամանակ։ Կա առաջընթաց, սակայն դեռևս առանց մանրամասների», - նշել է Ումերովը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ հաջորդ փուլում հարկավոր է հասնել համաձայնության անհրաժեշտ մակարդակի, որպեսզի մշակված որոշումները ներկայացվեն նախագահների դիտարկմանը։
«Մեր խնդիրն այն է, որ դրա համար նախապատրաստենք իրական, այլ ոչ թե ձևական հիմք։ Ուկրաինան կառուցողական աշխատում է։ Վերջնական նպատակը մնում է անփոփոխ՝ արդար և կայուն խաղաղություն», - ընդգծել է նա։
Փետրվարի 18-ին Ժնևում տեղի է ունեցել Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև բանակցությունների երկրորդ օրը։
Ռուսական կողմի գլխավոր բանակցող, նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին հայտարարել է, որ բանակցությունները դժվար էին, բայց՝ գործնական։

Умеров объявил о результатах российско-украинских переговоров
В ходе переговоров между Украиной, США и Россией в Женеве удалось прояснить некоторые вопросы. Об этом, как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «РБК-Украина», заявил на встрече с журналистами секретарь Совета национальной безопасности и обороны Украины и глава украинской делегации Рустем Умеров.
По его словам, в составе делегации работали политические и военные команды. Они обсудили параметры безопасности и механизмы реализации возможных решений. Некоторые вопросы прояснились, а по другим продолжается дополнительная координация.
«Мы сосредоточены на разработке основных положений, необходимых для завершения процесса. Это сложная работа, требующая согласия всех сторон и времени. Прогресс есть, но пока без деталей», — отметил Умеров.
Он также сообщил, что на следующем этапе необходимо достичь необходимого уровня согласия, чтобы разработанные решения могли быть представлены президентам на рассмотрение.
«Наша задача — подготовить для этого реальную, а не формальную основу. Украина работает конструктивно. Конечная цель остается неизменной — справедливый и прочный мир», — подчеркнул он.
18 февраля в Женеве состоялся второй день переговоров между Украиной, США и Россией.
Главный переговорщик российской стороны, помощник президента Владимир Мединский, заявил, что переговоры были сложными, но дельными.