Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ անձամբ է հետևում ՌԴ-ի հետ բոլոր համաձայնությունների կատարմանը
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլյովի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ անձամբ է հետևում Ռուսաստանի հետ նախկինում ձեռք բերված բոլոր համաձայնությունների կատարմանը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Ես անձամբ ամեն շաբաթ հետևում եմ համաձայնագրերի կատարմանը, իսկ նավթի, գյուղատնտեսության զարգացման և էներգետիկայի նախարարները նույնպես հատուկ պատասխանատու են համատեղ պարտավորությունների կատարման հսկողության և արագացման համար», - մեջբերել է Փեզեշքիանի խոսքը նրա մամուլի ծառայությունը։
Նախագահը նաև հայտարարել է, որ Իրանը լի է վճռականությամբ՝ իրականացնելու Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության պայմանագիրը բոլոր բնագավառներում լրիվ ծավալով և ամենակարճ ժամկետներում:
«Մենք լի ենք վճռականությամբ՝ իրականացնելու այդ փաստաթուղթն արագորեն և լրիվ ծավալով: Ավելի վաղ պայմանավորված բոլոր բնագավառներում, ներառյալ տրանսպորտը, էներգետիկան, նավթը և գազը, գյուղատնտեսությունը, սննդի արդյունաբերությունը, պաշտպանությունը, ինչպես նաև համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում, համաձայնությունների կատարման գործընթացը շարժվում է լավ տեմպով», - ասել է Իսլամական Հանրապետության նախագահը:

Пезешкиан заявил, что лично контролирует выполнение всех соглашений с Россией
Президент Ирана Масуд Пезешкиан во время встречи с министром энергетики России Сергеем Цивлёвым заявил, что лично контролирует выполнение всех ранее достигнутых соглашений с Россией. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
«Я лично еженедельно контролирую выполнение соглашений, а министры нефти, сельскохозяйственного развития и энергетики также несут особую ответственность за контроль и ускорение выполнения совместных обязательств», — цитирует Пезешкиана его пресс-служба.
Президент также заявил, что Иран полон решимости в полной мере и в кратчайшие сроки выполнить соглашение о стратегическом партнерстве с Россией во всех областях.
«Мы полны решимости быстро и в полном объеме выполнить этот документ. Процесс выполнения соглашений во всех ранее согласованных областях, включая транспорт, энергетику, нефть и газ, сельское хозяйство, пищевую промышленность, оборону, а также сотрудничество в сфере безопасности, идет хорошими темпами», — сказал президент Исламской Республики.