ՄԻՊ համոզմամբ` բռնի տեղահանված անձանց առնչությամբ քննարկումները և հաղորդակցությունը պետք է ունենան բավարար զգայունություն
Փետրվարի 14-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հիմնական ելույթով է հանդես եկել Դիլիջանում կազմակերպված՝ «Մարդու հիմնարար իրավունքներ և պարտականություններ» թեմայով ինտերակտիվ հանդիպմանը, որն անցկացվել է «Մարդու իրավունքները փախստականների հետ և նրանց համար» ծրագրի շրջանակում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԻՊ գրասենյակից, հանդիպումը կազմակերպել է «Կանանց իրավունքների տուն» հասարակական կազմակերպությունը՝ ճամբարային ձևաչափով։ Մասնակցել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 20 կանայք և աղջիկներ։
Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է մարդու իրավունքների բովանդակությունը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործառույթները, ինչպես նաև այն մեխանիզմները, որոնց միջոցով հնարավոր է պաշտպանել խախտված իրավունքները։
Հանդիպումն ունեցել է ինտերակտիվ բնույթ․ մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել բարձրաձայնելու իրենց մտահոգությունները, ներկայացնելու կոնկրետ խնդիրներ և ստանալու պարզաբանումներ իրենց իրավունքների իրացման և պաշտպանության վերաբերյալ։
Անդրադառնալով բռնի տեղահանված անձանց խնդիրների հանրային քննարկումներին՝ Պաշտպանը շեշտել է զգայունության պահպանման և ատելության խոսքի բացառման կարևորությունը։ Նա կարևորել է նաև հանրային համերաշխության ամրապնդումը՝ ընդգծելով կրթական համակարգի առանցքային դերը։ Անահիտ Մանասյանի խոսքով՝ անհրաժեշտ են կրթական բարեփոխումներ, քանի որ կրթական միջավայրը պետք է ձևավորի այն բարոյական և էթիկական չափանիշները, որոնց վրա կառուցվում է հանրային վարքագիծը․ այդ չափանիշներն ուղղակիորեն ազդում են նաև մարդու իրավունքների նկատմամբ վերաբերմունքի վրա։
«Շատ կարևոր է, որպեսզի բռնի տեղահանված անձինք ներգրավված լինեն իրենց վերաբերելի որոշումների կայացման գործընթացներին»,– ընդգծել է Պաշտպանը՝ տեղեկացնելով, որ նախատեսվում է ձևավորել ՄԻՊ-ին առընթեր հասարակական խորհուրդ, որի շրջանակում հնարավոր կլինի համակարգված կերպով քննարկել ոլորտում առկա խնդիրները և ձևավորել կառուցողական երկխոսության մշակույթ։
Հանդիպման ավարտին մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել Մարդու իրավունքների պաշտպանին կառուցողական քննարկման համար։
Անահիտ Մանասյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել մասնակիցներին՝ կարևոր հարցադրումներ բարձրաձայնելու համար։ Պաշտպանը կարևորել է նման ձևաչափով անմիջական շփումները՝ ընդգծելով, որ բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությունը պահանջում է ոչ միայն համակարգային լուծումներ, այլև անհատական մոտեցում և շարունակական ու զգայուն հաղորդակցություն։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը շարունակելու է աջակցել տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն ու իրազեկվածության բարձրացմանը՝ համագործակցելով նաև քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ»,– շեշտում են ՄԻՊ գրասենյակից։

По мнению ЗПЧ, обсуждения и контакты по вопросам насильственно перемещенных лиц должны быть достаточно деликатными
14 февраля Защитник прав человека Анаит Манасян выступила с основной речью на интерактивной встрече на тему «Основные права человека и обязанности», организованной в Дилижане в рамках программы «Права человека с беженцами и для беженцев».
Как сообщили Арменпресс в офисе Омбудсмена, встреча была организована неправительственной организацией «Дом прав женщин» в формате лагеря. В ней приняли участие 20 женщин и девушек, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.
Анаит Манасян представила содержание прав человека, функции учреждения «Защитник прав человека», а также механизмы, с помощью которых можно защитить нарушенные права.
Встреча носила интерактивный характер: участники имели возможность высказать свою озабоченность, представить конкретные проблемы и получить разъяснения по вопросам осуществления и защиты своих прав.
Ссылаясь на публичные дискуссии по вопросам насильственно перемещенных лиц, Защитник подчеркнула важность соблюдения чуткости и исключения разжигания ненависти. Она также подчеркнула важность укрепления общественной солидарности, акцентируя ключевую роль системы образования. По мнению Анаит Манасян, необходимы реформы в сфере образования, поскольку образовательная среда должна формировать моральные и этические нормы, на которых строится общественное поведение; эти нормы также напрямую влияют на отношение к правам человека.
«Очень важно, чтобы насильственно перемещенные лица участвовали в процессах принятия решений, касающихся их», — подчеркнула Защитник прав человека, сообщив, что планируется создание общественного совета при ЗПЧ, в рамках которого можно будет систематически обсуждать существующие проблемы этой сферы и формировать культуру продуктивного диалога.
В конце встречи участники поблагодарили Защитника прав человека за конструктивное обсуждение.
Анаит Манасян, в свою очередь, поблагодарила участников за выдвижение животрепещущих вопросов. Она подчеркнула важность прямых контактов в таком формате, отметив, что защита прав насильственно перемещенных лиц требует не только системных решений, но и индивидуального подхода, а также непрерывной и деликатной коммуникации.
«Бюро по защите прав человека продолжит оказывать поддержку защите прав перемещенных лиц и повышать осведомленность об этой проблеме, а также сотрудничать с организациями гражданского общества», — подчеркнули в офисе Защитника прав человека.