TRIPP-ով անցնող երկաթուղու կառավարման հարցում Հայաստանը առաջնորդվում է բացառապես իր շահերով․ Գևորգ Պապոյան
TRIPP նախագծով նախատեսվող երկաթուղու կառավարման հնարավոր կոնցեսիոն փոխանցման հարցում Հայաստանն առաջնորդվում է բացառապես իր պետական շահերով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Աշխարհում կան երկրներ, որոնք շատ լավ հարաբերություններ ունեն և՛ Միացյալ Նահանգների, և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի հետ, և իմ տպավորությամբ՝ նաև փող ունեն․․․ Այդ մեխանիզմի մասին է վարչապետը խոսել»,- նշեց Պապոյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանի կողմից արձագանք եղել է վարչապետի հայտարարությանը՝ երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումը երրորդ երկրի փոխանցելու հնարավորության վերաբերյալ, ինչպես նաև՝ արդյոք այդ հարցով քննարկումներ են եղել ռուսական կողմի հետ։
Նախարարն ընդգծեց, որ նախաձեռնությունը որևէ երկրի դեմ ուղղված չէ։
«Սա Ռուսաստանի դեմ չէ, սա Հայաստանի համար է։ Եթե Ռուսաստանը կարողանա այդ ներդրումները անել և ռուսական կողմը կարողանա սպասարկել այդ համակարգը, որ Հայաստանի միջով այդ բեռները անցնեն, և մենք դրանից քաղաքական, տնտեսական, անվտանգային օգուտներ ունենանք՝ մենք խնդիր չունենք»,- ասաց նա։
Պապոյանի խոսքով՝ Հայաստանը, ցանկացած պարագայում, առաջնահերթ է համարելու սեփական շահը։
«Երբ դրվի Հայաստանի և ԱՄՆ-ի շահը՝ Հայաստանի շահն ենք պաշտպանելու, Հայաստանի և Ռուսաստանի շահը՝ Հայաստանի շահն ենք պաշտպանելու, Հայաստան-ԵՄ, Հայաստան-Չինաստան, Հայաստան-Իրան.․․ բոլորին հարգում ենք, բայց ցանկացած պարագայում, երբ դրվի մի նժարի վրա Հայաստանի, մյուսին՝ որևէ բարեկամ, գործընկեր կամ ռազմավարական դաշնակցի շահը, մենք մեր շահն ենք առաջնահերթ համարելու»,- ընդգծեց Պապոյանը։
Նախարարը նաև շեշտել է նախագծի տնտեսական նշանակությունը Հայաստանի համար։
«Մեր համար շատ կարևոր է, որպեսզի բեռը գա, մտնի Ադրբեջանից Հայաստան, հետո նորից Ադրբեջան, հետո նորից Հայաստան, հետո գնա Թուրքիա։ Դա Հայաստանի Հանրապետության շահն է պահանջում։ Եվ դրա համար, եթե պետք է բանակցենք այս կամ այն երկրի հետ, դա պիտի մենք փորձենք անել»,- շեշտեց Պապոյանը։
Լրագրողի հարցին՝ եթե Ռուսաստանը կարողանա լիարժեք ապահովել երկաթգծի աշխատանքը, Հայաստանը պատրա՞ստ է կառավարման իրավունքը թողնել ռուսական կողմին, Պապոյանը պատասխանեց․
«Սա որևէ կերպ որևէ երկրի դեմ ուղղված քայլ չէ։ Սա պրոհայկական մոտեցում է։ Եթե այդ պրոհայկականության մեջ մեր շահը կապահովվի՝ մեզ համար տարբերություն չկա։ Բայց այսօր տեսնում ենք, ցավոք, իրավիճակն այնպիսին է, որ մեր որոշ գործընկերներ իրար հետ չեն կարողանում լեզու գտնել։ Այդ պայմաններում մենք էլ պիտի փորձենք մեր խնդիրները ինչ-որ կերպ լուծել»։

В вопросе управления железной дорогой, проходящей по TRIPP, Армения руководствуется исключительно собственными интересами. Геворг Папоян
В вопросе возможной передачи концессии на управление железной дорогой, предусмотренной проектом TRIPP, Армения руководствуется исключительно своими государственными интересами.
Как передает Арменпресс, об этомзаявил министр экономики Геворг Папоян на брифинге с журналистами.
«В мире есть страны, которые поддерживают очень хорошие отношения как с Соединенными Штатами, так и с Арменией и Россией, и, на мой взгляд, у них также есть деньги… Премьер-министр говорил об этом механизме», — отметил Папоян, отвечая на вопрос журналиста о том, отреагировала ли Россия на заявление премьер-министра о возможности передачи концессионного управления железной дорогой третьей стране, а также были ли переговоры с российской стороной по этому вопросу.
Министр подчеркнул, что эта инициатива не направлена против какой-либо страны.
«Это не против России, это в интересах Армении. Если Россия может сделать эти инвестиции, а российская сторона может обслуживать эту систему, чтобы эти грузы проходили через Армению, и мы получали от этого политические, экономические выгоды и выгоды в сфере безопасности, то у нас нет проблем», — сказал он.
По словам Папояна, Армения в любом случае будет отдавать приоритет собственным интересам.
«Когда на карту будут поставлены интересы Армении и США, мы будем защищать интересы Армении, интересы Армении и России, Армении и ЕС, Армении и Китая, Армении и Ирана… Мы уважаем всех, но в любом случае, когда на карту поставлены интересы Армении и любого друга, партнера или стратегического союзника, мы будем считать наши интересы приоритетными», — подчеркнул Папоян.
Министр также подчеркнул экономическое значение проекта для Армении.
«Для нас очень важно, чтобы груз прибывал, поступал из Азербайджана в Армению, затем снова в Азербайджан, затем снова в Армению, а затем направлялся в Турцию. Этого требуют интересы Республики Армения. Поэтому, если нам нужно вести переговоры с той или иной страной, мы должны стараться это делать», — подчеркнул Папоян.
На вопрос журналиста: если Россия сможет полностью обеспечить эксплуатацию железной дороги, готова ли Армения уступить право управления российской стороне, Папоян ответил:
«Это не шаг против какой-либо страны - ни в коем случае. Это проармянский подход. Если в этом проармянстве будут обеспечены наши интересы, для нас не будет никакой разницы. Но сегодня мы, к сожалению, видим, что ситуация такова, что некоторые из наших партнеров не могут найти общий язык. В таких условиях мы также должны попытаться каким-то образом решить наши проблемы».