Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան երկկողմ կապերի ամրապնդմանն ուղղված նշանակալի քայլ էր. ԱՄՆ դեսպանություն
Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը Հայաստանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև երկկողմ կապերի ամրապնդմանն ուղղված նշանակալի քայլ է համարում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրառում է հրապարակվել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջում։
«Ավարտվեց ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի պատմական այցը Հայաստան, որը հայ-ամերիկյան երկկողմ կապերի ամրապնդմանն ուղղված նշանակալի քայլ է։ Այս այցի արդյունքները նախանշում են հետագա համագործակցության հստակ ուղին և վերահաստատում մեր ընդհանուր հանձնառությունը՝ նպաստելու կայունությանը, անվտանգությանն ու բարեկեցությանը Միացյալ Նահանգներում, Հարավային Կովկասում և այլուր»,- ասված է գրառման մեջ։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը փետրվարի 9-10-ը պաշտոնական այցով Երևանում էր։ ԱՄՆ փոխնախագահն այցի ընթացքում հանդիպել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ։

U.S. Embassy hails Vance’s historic visit to Armenia as major step in strengthening ties
The U.S. Embassy in Yerevan described Vice President JD Vance’s historic visit to Armenia as a significant step forward in strengthening bilateral ties between the two countries.
“As Vice President JD Vance's historic White House visit to Armenia concludes, it marks a significant step forward in strengthening U.S.-Armenia bilateral ties. The outcomes of this visit set a clear course for continued cooperation and reaffirm our shared commitment to advancing stability, security, and prosperity for the United States, the South Caucasus, and beyond,” the embassy said in a press release.
JD Vance visited Armenia on February 9–10 and met with President Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan.