104-ամյա հայ վետերանին տարեդարձի առթիվ շնորհավորել է ՌԴ նախագահը
Ռուսաստանի դեսպանությանն առընթեր պաշտպանության հարցերով կցորդի ապարատի աշխատակիցները շնորհավորել են Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի Սարուխան գյուղի բնակիչ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան Մեխակ Տիգրանի Ավետիսյանին՝ նրա 104-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և փոխանցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Սարուխան գյուղի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Հայկ Մուդոյանը, ՌԴ դեսպանատան աշխատակիցներն անձամբ են այցելել Մեխակ Ավետիսյանին, զրուցել նրա հետ, կիսվել տպավորություններով, իսկ Մեխակ Ավետիսյանն էլ իր երախտագիտությունն է հայտնել ՌԴ նախագահին ու դեսպանատան աշխատակիցներին՝ իր հանդեպ ցուցաբերած հարգանքի ու գնահատանքի համար։
Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Մեխակ Ավետիսյանը պաշտպանել է Պսկովը, 242-րդ առանձին զենիթահրետանային դիվիզիոնի կազմում կռվել է Ստարայա Ռուսայի մոտ՝ հյուսիս-արևմտյան ճակատում։ Հետագայում 2-րդ Բալթյան ճակատի կազմում մասնակցել է Լատվիայի ազատագրմանը, որտեղ էլ դիմավորել է ֆաշիստական Գերմանիայի նկատմամբ հաղթանակը։ 1945 թվականի օգոստոս–սեպտեմբեր ամիսներին մասնակցել է հյուսիս-արևելյան Չինաստանի ազատագրմանը։ Պարգևատրվել է «Հայրենական պատերազմի 2-րդ աստիճանի» շքանշանով, «Կարմիր Աստղի» շքանշանով, «Աշխատանքային Կարմիր դրոշի» շքանշանով և բազմաթիվ մեդալներով։ Զորացրվել է 1945 թվականի դեկտեմբերին, իսկ 1946 թվականից անցել է մանկավարժական աշխատանքի: Մեկ տարի դասավանդել է Գեղարքունիքի դպրոցում, իսկ հաջորդ տարվանից մինչեւ 2005 թվականը՝ Սարուխանի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում:
1975-1987 թվականներին աշխատել է նույն դպրոցի տնօրենի պաշտոնում: Թոշակի անցնելուց հետո նա գրել և հրատարակել է հայրենի եզերքին նվիրված գրքեր: Ունեցել է երեք զավակ, 27 թոռ և ծոռ:
«Նա մոտ 100 տարեկանում հեղինակեց «Սարուխանի հերոս զավակը» գիրքը, որը պատմում է իր ծոռ, ղարաբաղյան վերջին պատերազմում հերոսի մահով ընկած Հակոբ Արայիկի Հարությունյանի կարճատև, բայց անմահացած կյանքի մասին: Մեխակ Ավետիսյանի կյանքը, իրոք, նման է լեգենդի։ Այս տարիքում էլ նա շարունակում է ապրել իր հայրենիքի, շրջապատի հոգսերով, մարդկանց լավատեսություն ներշնչելով։ Վերջերս էլ մեր դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվը սիրով ընդունեց Մեխակ Ավետիսյանին, ու այդ հանդիպումը վերածվեց շատ սպասված ու շքեղ միջոցառման, երախտագիտության անմոռաց դասի»,-ներկայացրեց Հայկ Մուդոյանը։

Президент России поздравил с днем ​​рождения 104-летнего армянского ветерана ВОВ, внук которого в 2020 году погиб при защите Арцаха
Сотрудники аппарата военного атташе по вопросам обороны посольства России в Армении поздравили с 104-летием жителя села Сарухан, общины Гавар, Гегаркуникской области РА, ветерана Великой Отечественной войны Мехака Тиграновича Аветисяна и передали ему послание президента Российской Федерации Владимира Путина.
Как сообщил «Арменпресс» директор средней школы № 1 села Сарухан Айк Мудоян, сотрудники посольства России лично посетили Мехака Аветисяна, поговорили с ним, поделились впечатлениями, а Мехак Аветисян выразил благодарность президенту РФ и сотрудникам посольства за проявленное к нему уважение и признательность.
В Великой Отечественной войне Мехак Аветисян оборонял Псков, воевал под Старой Руссой на Северо-Западном фронте в составе 242-й отдельной зенитно-артиллерийской дивизии. Позже, в составе 2-го Прибалтийского фронта, он участвовал в освобождении Латвии, где праздновал победу над фашистской Германией. В августе-сентябре 1945 года он участвовал в освобождении северо-восточного Китая. Он был награжден орденом Отечественной войны 2-й степени, орденом Красной Звезды, орденом Красного Знамени Труда и многочисленными медалями.
В декабре 1945 года Мехак Аветисян был демобилизован, а с 1946 года занимался педагогической деятельностью. Год преподавал в школе Гегаркуника, а со следующего года до 2005 года — в Саруханской средней школе № 1.
С 1975 по 1987 год работал директором этой же школы. После выхода на пенсию писал и публиковал книги, посвященные родине. У него трое детей, 27 внуков и один правнук.
«В возрасте почти 100 лет он написал книгу «Героический сын Сарухана», в которой рассказывается о короткой, но бессмертной жизни его правнука, Акоба Араиковича Арутюняна, погибшего героической смертью в последней карабахской войне. Жизнь Мехака Аветисяна поистине легендарна. Даже в этом возрасте он продолжает жить, переживая за свою родину и окружающих, вселяя в людей оптимизм. Недавно педагогический коллектив нашей школы с любовью встретил Мехака Аветисяна, и эта встреча превратилась в долгожданное и торжественное событие, незабываемый урок благодарности», — рассказал Айк ​​Мудоян.