104-ամյա հայ վետերանին տարեդարձի առթիվ շնորհավորել է ՌԴ նախագահը
Ռուսաստանի դեսպանությանն առընթեր պաշտպանության հարցերով կցորդի ապարատի աշխատակիցները շնորհավորել են Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի Սարուխան գյուղի բնակիչ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան Մեխակ Տիգրանի Ավետիսյանին՝ նրա 104-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և փոխանցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Սարուխան գյուղի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Հայկ Մուդոյանը, ՌԴ դեսպանատան աշխատակիցներն անձամբ են այցելել Մեխակ Ավետիսյանին, զրուցել նրա հետ, կիսվել տպավորություններով, իսկ Մեխակ Ավետիսյանն էլ իր երախտագիտությունն է հայտնել ՌԴ նախագահին ու դեսպանատան աշխատակիցներին՝ իր հանդեպ ցուցաբերած հարգանքի ու գնահատանքի համար։
Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Մեխակ Ավետիսյանը պաշտպանել է Պսկովը, 242-րդ առանձին զենիթահրետանային դիվիզիոնի կազմում կռվել է Ստարայա Ռուսայի մոտ՝ հյուսիս-արևմտյան ճակատում։ Հետագայում 2-րդ Բալթյան ճակատի կազմում մասնակցել է Լատվիայի ազատագրմանը, որտեղ էլ դիմավորել է ֆաշիստական Գերմանիայի նկատմամբ հաղթանակը։ 1945 թվականի օգոստոս–սեպտեմբեր ամիսներին մասնակցել է հյուսիս-արևելյան Չինաստանի ազատագրմանը։ Պարգևատրվել է «Հայրենական պատերազմի 2-րդ աստիճանի» շքանշանով, «Կարմիր Աստղի» շքանշանով, «Աշխատանքային Կարմիր դրոշի» շքանշանով և բազմաթիվ մեդալներով։ Զորացրվել է 1945 թվականի դեկտեմբերին, իսկ 1946 թվականից անցել է մանկավարժական աշխատանքի: Մեկ տարի դասավանդել է Գեղարքունիքի դպրոցում, իսկ հաջորդ տարվանից մինչեւ 2005 թվականը՝ Սարուխանի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում:
1975-1987 թվականներին աշխատել է նույն դպրոցի տնօրենի պաշտոնում: Թոշակի անցնելուց հետո նա գրել և հրատարակել է հայրենի եզերքին նվիրված գրքեր: Ունեցել է երեք զավակ, 27 թոռ և ծոռ:
«Նա մոտ 100 տարեկանում հեղինակեց «Սարուխանի հերոս զավակը» գիրքը, որը պատմում է իր ծոռ, ղարաբաղյան վերջին պատերազմում հերոսի մահով ընկած Հակոբ Արայիկի Հարությունյանի կարճատև, բայց անմահացած կյանքի մասին: Մեխակ Ավետիսյանի կյանքը, իրոք, նման է լեգենդի։ Այս տարիքում էլ նա շարունակում է ապրել իր հայրենիքի, շրջապատի հոգսերով, մարդկանց լավատեսություն ներշնչելով։ Վերջերս էլ մեր դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվը սիրով ընդունեց Մեխակ Ավետիսյանին, ու այդ հանդիպումը վերածվեց շատ սպասված ու շքեղ միջոցառման, երախտագիտության անմոռաց դասի»,-ներկայացրեց Հայկ Մուդոյանը։

Russian President Vladimir Putin has sent birthday greetings to a 104-year-old Armenian World War II veteran. The greetings were delivered by staff of the Russian Embassy to Mekhak Avetisyan, the highly decorated veteran who fought with Soviet forces against Nazi Germany.
Avetisyan currently resides in the village of Sarukhan in Gegharkunik province.
The veteran thanked the Russian President and embassy staffers for their gesture of respect and appreciation, the local school principal Hayk Mudoyan told Armenpress.
During the years of WWII, Mekhak Avetisyan defended Pskov and fought near Staraya Russa as part of the 242nd Separate Anti-Aircraft Regiment. Later, as part of the 2nd Baltic Front, he participated in the liberation of Latvia. In August–September 1945, he took part in the Soviet operations in Northeast China.
He was awarded the Order of the Patriotic War, 2nd Class, the Order of the Red Star, the Order of the Red Banner of Labor, and numerous medals.
Mekhak Avetisyan was demobilized in December 1945 and, from 1946, began his career in education. He taught for one year at a school in Gegharkunik, and from the following year until 2005, he taught at Sarukhan Secondary School No. 1. From 1975 to 1987, he served as the school’s principal.
After retiring, he wrote and published books dedicated to his homeland. He had three children, 27 grandchildren and great-grandchildren.
“At nearly 100 years of age, he authored the book ‘The Heroic Son of Sarukhan’, which tells the story of his grandson, Hakob Harutyunyan, who died heroically in the last Karabakh war—a brief but immortal life. Mekhak Avetisyan’s life truly resembles a legend. Even at this age, he continues to live with concern for his homeland and community, inspiring optimism in others. Recently, our school’s teaching staff welcomed Mekhak Avetisyan with great affection, and the meeting turned into a long-awaited and magnificent event, an unforgettable lesson in gratitude,” Hayk Mudoyan said.