Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան շրջադարձային պահ է երկու երկրների գործընկերության առումով. ԱՄՆ դեսպանություն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան այցը երկու երկրների գործընկերության առումով շրջադարձային պահ է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրառում է կատարել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը։
«Մեզ համար պատիվ է ողջունել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին, երկրորդ տիկին Ուշա Վենսին ու նրանց ընտանիքին Հայաստանում՝ այս պատմական այցի ընթացքում։ Մեր երկու երկրների գործընկերության առումով սա հիրավի շրջադարձային պահ է։ Փոխնախագահ Վենսը հանդիպում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ ընդգծելու օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Խաղաղության գագաթնաժողովից հետ գրանցված խոշոր ձեռքբերումները, առաջ մղելու ԹՐԻՓՓ-ի իրականացումը և նախանշելու հայ-ամերիկյան ռազմավարական գործընկերության նոր փուլը»,- նշված է գրառման մեջ։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել փետրվարի 9-ին։ ԱՄՆ փոխնախագահը Հայաստան է ժամանել կնոջ և երեխաների հետ։Հանդիպումից հետո Հայաստանի վարչապետն ու ԱՄՆ փոխնախագահը հանդես կգան մամուլի համար հայտարարություններով։

Визит вице-президента США Джей Ди Вэнса в Армению является поворотным моментом в партнерстве между двумя странами: посольство США
Визит вице-президента США Джей Ди Вэнса в Армению является поворотным моментом в партнерстве между двумя странами.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявило посольство США в Армении.
«Для нас большая честь приветствовать вице-президента США Джей Ди Вэнса, вторую леди Ушу Вэнс и их семью в Армении в рамках этого исторического визита. Это действительно поворотный момент в партнерстве между нашими двумя странами. Вице-президент Вэнс встречается с премьер-министром Николом Пашиняном и высокопоставленными государственными должностными лицами, чтобы подчеркнуть основные достижения состоявшегося 8 августа в Вашингтоне Мирного саммита, продвинуть реализацию TRIPP и наметить новый этап в стратегическом армяно-американском партнерстве», — говорится в заявлении.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс прибыл в Армению с официальным визитом 9 февраля. Вице-президент США прибыл в Армению со своей женой и детьми.