Իրանի նախագահը քայլ առաջ է որակել Օմանում ԱՄՆ-ի հետ անուղղակի բանակցությունները
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը մեկնաբանել է ուրբաթ օրը Օմանում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև տեղի ունեցած անուղղակի միջուկային բանակցությունները՝ դրանք որակելով որպես «քայլ առաջ»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի նախագահը X-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ ընդգծել է, որ դիվանագիտությունը մնում է Թեհրանի հիմնական ռազմավարությունը՝ վեճերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։ Նա ընդգծել է, որ Իրանի միջուկային քաղաքականությունը ղեկավարվում է միջազգային իրավունքով և «Միջուկային զենքի չտարածման մասին» պայմանագրում ամրագրված իրավունքներով։
«Իրան-ԱՄՆ բանակցությունները, որոնք տեղի են ունեցել տարածաշրջանի բարեկամ կառավարությունների աջակցությամբ, քայլ առաջ էին։ Երկխոսությունը միշտ եղել է մեր ռազմավարությունը։ Մեր տրամաբանությունը միջուկային հարցերում «Միջուկային զենքի չտարածման մասին» պայմանագրում ամրագրված իրավունքներն են»,- գրել է Իրանի նախագահը։
Նա հավելել է, որ իրանական ազգը միշտ հարգանքով է փոխադարձել հարգանքին, բայց չի հանդուրժում հարկադրանքը՝ շեշտելով, որ Իրանը բանակցություններին մասնակցում է սկզբունքային և օրինական դիրքերից։
Թեհրանը և Վաշինգտոնը ուրբաթ օրը վերսկսել են միջուկային բանակցությունները Օմանում։ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, որը գլխավորում էր Իրանի պատվիրակությունը ԱՄՆ-ի հետ միջուկային բանակցություններում, ասել է, որ բանակցությունները լավ սկիզբ են՝ հավելելով, որ դրանց շարունակությունը կախված է մայրաքաղաքներում կայանալիք խորհրդակցություններից։
Իրանի ԱԳ նախարարը նաև հայտարարել է, որ Օմանում կայացած բանակցություններ իարդյունքների վերաբերյալ պաշտոնական Թեհրանը տեղեկացրել է Մոսկվային և Պեկինին։
Մեկնաբանելով բանակցությունները՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները «շատ լավ բանակցություններ» է ունեցել Իրանի հետ, և Թեհրանն ու Վաշինգտոնը բանակցությունների երկրորդ փուլը կանցկացնեն հաջորդ շաբաթ։

Президент Ирана назвал непрямые переговоры с США в Омане шагом вперед
Президент Ирана Масуд Пезешкиан прокомментировал непрямые ядерные переговоры между Ираном и США в Омане, назвав их «шагом вперед».
Как передает Арменпресс, президент Ирана подчеркнул в своем сообщении в микроблоге X, что дипломатия остается главной стратегией Тегерана для мирного разрешения споров. Он подчеркнул, что ядерная политика Ирана руководствуется международным правом, а такжеправами, закрепленными в Договоре о нераспространении ядерного оружия.
«Ирано-американские переговоры, которые состоялись при поддержке дружественных правительств региона, стали шагом вперед. Диалог всегда был нашей стратегией. Наша логика в ядерных вопросах основана на правах, закрепленных в Договоре о нераспространении ядерного оружия», — написал президент Ирана.
Он добавил, что иранский народ всегда отвечает уважением на уважение, но не терпит принуждения, подчеркнув, что Иран участвует в переговорах с принципиальной и законной позиции.
В пятницу Тегеран и Вашингтон возобновили ядерные переговоры в Омане. Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи, возглавлявший иранскую делегацию на ядерных переговорах с США, заявил, что переговоры стали хорошим началом, добавив, что их продолжение зависит от консультаций в столицах.
Министр иностранных дел Ирана также объявил, что Тегеран официально проинформировал Москву и Пекин о результатах переговоров в Омане.
Комментируя переговоры, президент США Дональд Трамп заявил, что у США состоялись «очень хорошие переговоры» с Ираном, и Тегеран и Вашингтон проведут второй раунд переговоров на следующей неделе.