Ավինյանը շվեդ գործընկերների հետ քննարկել է տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Շվեդիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների և ռեգիոնների միության գործադիր տնօրեն Ռայան Նոքսի հրավերով «Fiscal Decentralisation and Local Self-Government Reforms» աշխատաժողովին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով մեկնել է Ստոկհոլմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանի լրատվության վարչությունից։
Այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետը հանդիպել է «ՍԱԼԱՐ Ինթերնեշնլ»-ի (Շվեդիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների և տարածաշրջանների ասոցիացիա) առաջին փոխնախագահ Լիֆ Սանդբերգի, գործադիր տնօրեն Ռայան Նոքսի և ծրագրերի ղեկավար Լենա Ֆալկոնի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ապակենտրոնացմանը և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներին, ֆինանսական կառավարմանը, տեղական իշխանությունների դերերին ու հաշվետվողականությանը վերաբերող հարցեր։ Տիգրան Ավինյանը ծանոթացել է նաև կրթության և ֆինանսական ապակենտրոնացման վերաբերյալ շվեդական փորձին, մասնակցել շվեդական համահարթեցման համակարգին վերաբերող քննարկմանը։
Շվեդիայի Թագավորության մայրաքաղաք այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է նաև Ստոկհոլմի գործընկերոջ՝ քաղաքային խորհրդի նախագահ Օլե Բուրրելի հետ: Երկու մայրաքաղաքների ղեկավարներն անդրադարձել ենք երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին, խոսել քաղաքային տարբեր ծրագրերից ու խնդիրներից, նախանշել գործակցության հնարավոր ուղղությունները:
Երևանի քաղաքապետը հանդիպել է նաև Շվեդիայի թագավորության արտաքին գործերի պետական քարտուղար Կարին Յուհլինիի հետ։

Мэр Еревана обсудил с шведскими коллегами вопросы реформ местного самоуправления
По приглашению исполнительного директора Ассоциации органов местного самоуправления и регионов Швеции Райана Нокса, мэр Еревана Тигран Авинян с рабочим визитом посетил Стокгольм для участия в семинаре на тему «Fiscal Decentralisation and Local Self-Government Reforms».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата мэрии Еревана, в рамках визита Тигран Авинян провел встречу с первым вице-президентом Ассоциации органов местного самоуправления и регионов Швеции Лиф Сандберг, исполнительным директором Райаном Ноксом и руководителем программ Леной Фалькон.
Были обсуждены вопросы децентрализации и реформ местного самоуправления в Армении, финансового управления, роли и подотчетности местных властей. Тигран Авинян также ознакомился со шведским опытом в области децентрализации образования и финансов и принял участие в обсуждении шведской системы выравнивания доходов.
Мэр Еревана Тигран Авинян провел также встречу с председателем городского совета Стокгольма Олле Буррелем. Мэры двух столиц затронули представляющие взаимный интерес вопросы, обсудили различные городские программы и проблемы, а также наметили возможные направления сотрудничества.
Мэр Еревана также встретился с послом Армении в Швеции Анной Агаджанян и государственным секретарем Королевства Швеция по иностранным делам Карин Юхлини.